Neden her yer Snapchat oldu?


Son zamanlarda Snapchat ile hayatımıza girmiş olan hikaye/stroy paylaşma özelliğini, birçok farklı sosyal medya uygulamasında “yenilik” adı altında görmekteyiz. Sosyal medyada bu durumun büyük yankı oluşturduğu, bir o kadar da tepki çektiği aşikar. Öncelikle Instagramla başlayan bu çılgınlık, WhatsApp ve ardından Facebook ile devam etti. Peki neden her yer Snapchatleşiyor?
İşin detaylarına girmeden önce dikkatinizi bir noktaya çekmek isterim. Instagram, WhatsApp ve Facebook; sahibi aynı olan 3 büyük şirket. Yani tek ele bağlılar, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yönetiliyorlar. Konunun nereye bağlanacağını merak ediyorsunuz, hadi o zaman detaylara girelim. 2013 Yılında Facebook, Snapchat’i satın almak için 3 milyar dolarlık bir teklif götürüyor. Snapchat tarafından bu teklif kabul edilmiyor çünkü, popülaritesi giderek yükselen bir uygulamayı sahipleri satmak istemiyor. Aradan 3 sene geçiyor ve 2016 yılının ortalarına doğru Facebook, Snapchat’in kapısını tekrar çalıyor. Bu sefer önerdikleri teklif, 5 milyar dolar. Snapchat, 3 senede değerini neredeyse ikiye katladığı için bu fiyata da yeşil ışık yakmıyor.
Mark için bu durum artık bir prestij meselesine dönüyor. “Madem alamadık, e o zaman neden kendimiz yapmıyoruz?” diye bir soru ortaya atıyor ve Instagrama hikaye özelliğinin gelişine hep birlikte tanıklık ediyoruz. Dürüst olmak gerekirse, çok daha gelişmiş bir haliyle… Insta story, Snapchat’den daha çok geniş kitlelere ulaşıyor çünkü hali hazırda oturmuş bir kullanıcı kitlesi var. Instagram’a yapılan geri dönüşler oldukça olumluydu. Fakat Snapchat hala büyümeye devam ediyordu. Mark bu konudan pek memnun olmasa gerek ki, hikaye paylaşma özelliğini dünya genelinde değersizleştirmeye çalışıyor diyebiliriz. Bir gece ansızın WhatApp güncelleniyor ve durum paylaşma özelliği altında bildiğimiz hikaye ekleme olayı entegre ediliyor. “Her yer Snap oldu” espirileri daha yeni yeni piyasaya sürülürken, Facebook ana uygulamasına da hikaye ekleme özelliği geliyor.
Snapchat’i değersizleştirme çabaları son gaz devam ediyor. Objektif olmak gerekirse Snapchat büyük yeniliklere imza atamazsa, Instagram var olan özellikleriyle onu yer. Nitekim Mark’ın bu kibirli tavırları bizleri korkutmuyor da değil. Sosyal medya alanında tekelleşme çabası, hırstan öte kibre dönüşmek üzere gibi gözüküyor.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir