Bu Gurur Hepimizin; Türkiye, TV İzlemede Açık Ara Birinci!


O güzel insanlar o güzel sihirli kutulara binip gittiler…

Televizyon izlemek hiç şüphesiz kesinlikle bir cinayet türü. Fakat bu cinayetin bir cezası yok zira  ölen tek şey ”zaman”. Ajans Press’in yayınladığı son rapora göre Türkiye, dünyada en çok Televizyon izleyen ülke konumunda. Gariptir ki ülkemiz bu tip araştırmalarda ya listenin en tepesinde yada en dibinde yer alıyor. Yani mesela Fen bilimlerinde sonlarda yer alıyoruz. Bana ilginç geldiğinden belirtmek istedim o kadar.
Her neyse, araştırmaya dönecek olursak verilere göre Türkiye’de geçtiğimiz yıldan itibaren 18.586 magazin haberi yapılırken, dizilerle ilgili 6.177 haber yayınlandı.
İstanbul geneli ağırlıklı olarak magazin içerikleri izlemeyi tercih ederken, Ankara ise tercihini dizilerden yana kullanmakta.

TV izleyen kadınlar ise sırasıyla bilgi yarışması, dizi, kadın programları, reality show ve magazin içeriklere vakit ayırırken erkekler tartışma programlarına ayrılan vakit ile ön plana çıkıyor. Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise günlük izlenme süreleri.
Türkiye bu alanda en yakın rakibi Japonya’ya 65 dakika fark atarak 330 dakika ile en çok TV izleyen ülke konumunda. Bizi 265 dakika ile Japonya, 261 dakika ile İtalya, ve 247 dakika ile Polonya takip ediyor. Son zamanlarda evlilik programlarının kaldırılacağına dair iddialar eğer gerçekleşirse bu sürenin biraz da olsa azalacağını düşünüyorum.
Umarım kısa sürede insanlar TV’ye ayırdıkları zamanın bir kısmını çocuklarına yada bir kitap okumaya ayırabilirler.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir