Amazon, Whole Foods'u 13,7 Milyar Dolara Satın Aldı


Dünya devi Amazon, bir başka dev Whole Foods’u satın alacağını duyurdu. Satın alma gerçekleşirse Amazon, perakende sektöründe önemli bir paya sahip olacak.

ABD meşeli e-ticaret devi Amazon, bildiğiniz gibi son verilere göre dünyanın en değerli 4. firması konumunda. Hızla büyümeye devam eden Amazon bu kez bizlere dev bir satın alım ile haber oluyor. Firma, ABD’nin dev perakende firması Whole Foods’u satın alacağını resmen açıkladı.
İki şirketin ortak açıklamasına göre Amazon,  Whole Foods’un hisseleri başına 42 dolar ödeyecek ve tüm borçlarını üstlenecek. Satın alım için ödenecek toplam tutar ise 13.7 Milyar dolar. Satın alımın bu yılın ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor fakat, işlemlerin gerçekleşebilmesi için  Whole Foods hissedarlarının ve gerekli resmi onayların olması gerekiyor.
Satın alım haberinden sonra her iki firmanın hisseleri borsada ciddi oranda yükselirken Amazon’un CEO’su Jeff Bezos yaptığı açıklamada “Milyonlarca insan bu markayı çok seviyor. Yaptıkları muhteşem işi devam ettirmek istiyoruz” dedi.
Whole Foods, ABD’nin en büyük perakende firmaları arasında yer alıyor ve taze doğal gıdaları ile ön plana çıkıyor. 431 mağazaya ve 91 bin çalışana sahip olan firma geçtiğimiz yıl 13 Milyar dolar gelir elde etmişti. Amazon’un  800 milyar dolarlık Amerikan gıda sektörüne hızlı bir giriş yapacağı su götürmez bir gerçek. Kaldı ki, uzmanlara göre Amazon, bu hamle ile perakende devi Walmart’ı geride bırakmayı başaracak. Ayrıca hali hazırda %34’lük pazar payını ise 2021’de %50’ye çıkaracağı tahmin ediliyor.
Kaynak; The Guardian


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir