Nvidia GeForce GTX 1080 Görüntülendi!


Ekran kartı pazarının lideri Nvidia, bu yıl içerisinde tüketicilerin karşısına yeni Pascal mimarisi ile çıkacak. Şimdiye kadar Pascal mimarisine sahip iki kart tanıtan firma bunları kurumsal pazara yönelik sunmuştu. Son kullanıcı odaklı ekran kartlarının tanıtımına dair ise resmi bir açıklama bulunmuyor ancak elbette sızıntılar gelmeye devam ediyor. Bu bağlamda GTX 1080 canlı olarak bizlere sızdırıldı.
Siyah ve gümüş renkleri ile harmanlanmış olan kart sert hatları ile oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. Sızdırılan bilgilere göre yeni nesil kart ile firma yeni NVTTM soğutucusunu da bizlerle buluşturacak. Yeni soğutucunun daha efektif olacağını söyleyebiliriz.
8bba1c950a7b0208206ad17765d9f2d3552cc8c6
Pascal mimarisinin ilk mensubu bildiğiniz gibi GP100 grafik biriminden gücünü alan Tesla P100 kartıydı. İkincisi ise GP106 grafik birimine sahip Nvidia Drive PX 2 sürücüsüz araç sisteminde karşımıza çıkmıştı. Pascal mimarisi 16nm FinFET süreciyle bantlardan geçiren firma, çeşitli iyileştirmeler ile mimarinin watt başına performansının iki katına çıktığını söylüyor. Ek olarak zar alanınında küçüldüğü belirtilmekte. Ayrıca yeni GDDR5X ve HBM 2 belleklerin gelmesiyle 1TB/s bant genişliğine sahip Pascal mimarili kartları da görmemiz muhtemel.
GTX 1080‘in teknik özellikleri ise henüz netleşmiş değil. Farklı kaynaklarda farklı değerler ile gösterilen kartta kullanılacak GP104 GPU‘sunda tahminen en az 2560 CUDA çekirdeği bulunacak. 8GB GDDR5 veya 8GB GDDR5X bellekler ile donatılacak kart 256-bit bellek bant genişliğine sahip olacak. GeForce GTX 1000 serisinin Mayıs ayının sonunda gerçekleşecek Computex 2016 fuarında tanıtılması bekleniyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir