Nvidia GeForce GTX 1080 Mayıs Ayında Gelebilir


Nvidia, grafik kartı kanadında bu sene yoluna Pascal mimarisi ile devam edecek. Tüketiciler yeni mimariyi bekleye dursun onlara güzel bir haber verelim dedik. Yeni gelen bilgilere göre Nvidia’nın üst seviye ekran kartı GeForce GTX 1080, Mayıs ayında tanıtılabilir. GTX 1080, adından da anlaşıldığı üzere GTX 980’in devamı niteliğinde.
Mayıs ayında Computex fuarı kapsamında tanıtılacağı iddia edilen kartın ay sonuna doğru raflarda boy göstereceği söylenmekte. Ayrıca yine fuarda GTX 1070‘in de duyurulabileceği belirtiliyor. GTX 1080’e dönecek olursak karta güç verecek GPU’nun GP104 olduğunu görüyoruz. TSMC 16nm FinFET sürecinde üretilecek GPU’ya 8GB VRAM eşlik edecek.
256-bit bellek veri yoluna sahip olacak kart 8pin soket girişine sahipken bellek kanadında GDDR5 veya GDDR5X yongalarını göreceğiz. Kartın sadece bir adet 8pin giriş istediği belirtiliyor eğer bu doğruysa Nvidia enerji tüketiminde işleri bayağı bir geliştirmiş diyebiliriz. Nvidia kanadında HBM bellekli ekran kartlarını ise firmanın en üst seviye GPU’su GP100 ile göreceğiz. Bu GPU büyük ihtimal ile yeni Titan X’de kullanılacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir