NVIDIA'nın Artık Yeni Canavarı Var: GeForce GTX 1080 Ti


Nvidia, bugün yaptığı etkinlikle yepyeni ekran kartını bizlere sundu. Artık firmanın amiral gemisi rolünü üstelenecek olan kartın AMD’nin hamlelerine cevap olarak piyasaya çıktığı aşikar. Nvidia GeForce GTX 1080 Ti ile ilgili sızıntılar sayesinde bir çok bilgi edinilmişti aslında. Bilinmeyen şey ise fiyatıydı. Bu sorunun cevabı aslında büyük bir sürprizle geldi. Sürpriz ise Nvidia Titan X ekran kartından, az farkla da olsa, daha güçlü olup buna rağmen daha düşük fiyata sahip olmasıydı. Bu noktada da Nvidia’nın rakibini de dikkate alarak hareket ettiği de söylenebilir.
Daha önceki Ti modellerinde de olduğu gibi GTX 1080 Ti ekran kartı, baz modelin temel aldığı grafik biriminden farklı olacak. GTX 1080 bilindiği üzere GP104 grafik çekirdeğini temel alıyordu. GTX 1080 Ti ise GP102 çekirdeği üzerinde yükseliyor yani Nvidia Titan X ile aynı kulvarda.

Pascal tabanlı Nvidia Titan X bilindiği üzere üst seviye oyunculara ve profesyonellere hitap eden bir ekran kartıydı. (biraz da firma şovuydu 🙂 ) Bu bakımdan kısıtlı bir bölgede piyasaya sürüldü ve fiyatı da yüksek tutuldu. GeForce GTX 1080 Ti ise 4K oyunculuğa ve sanal gerçekliğe hitap ediyor.

Teknik Özellikler

GeForce GTX 1080 Ti yine GDDR5X bellek kullanıyor. HBM bellek göremeyecek olmamız bizi biraz üzdü aslında. Elbette GDDR5X bellekler de 1TB/s bant genişliğine ulaşabiliyor ancak HBM 2 ile birlikte bunun 2 katı seviyeleri görmek mümkün olacaktı. Neyse, Bu bir dezavantaj kabul edilebilir mi sorusunun cevabını da elbette tüketici verecek ancak hala çok çok güçlü bir oyuncu.

GeForce GTX 1080 Ti ekran kartında 11GB GDDR5X bellek yer alırken, 352-bit bellek veri yolu ile 484GB/s bant genişliğine ulaşılıyor. 224 desen haritalama birimi ve 88 ROP birimi mevcut.
Ayrıntılı teknik özelliklere Karşılaştırmalı olarak aşağıdaki tablomuzdan bakabilirsiniz;

Overclock ve Daha Fazlası

Ekran kartı hız aşırtma ile 2GHz seviyesine çıkabiliyor. Yeni geliştirilen soğutucu daha fazla hava akımı sağlıyor ve daha sessiz. Böylece hız aşırtma tutkunlarına daha elverişli bir ortam sağlanıyor. Yeni 7 fazlı güç tasarımı ve 14 yüksek verimli dualFET ile enerji verimliliği en üst seviyede tutulmuş.
Yazılım tarafında ise bant genişliğini daha efektif hale getiren sıkıştırma ve tamponlama teknolojilerine yer verilmiş. Problemleri anında tespit edebilen Nvidia Aftermath ve oyunculara daha iyi tecrübe sunacak olan Shadowplay Highlights da diğer özellikler arasında yerini buluyor.

Nvidia yeni kartının GTX 1080’e göre yüzde 35, zaman zaman da yüzde 40 daha iyi performans sergilediğini belirtiyor. Kağıt üzerinde Titan X ekran kartından da yüzde 10 civarında bir artış göze çarpıyor. Ancak başta belirttiğimiz gibi de fiyatta bir düşüş söz konusu.
Firma GTX 1080 Ti için 699$ fiyat etiketi belirlemiş. Özellikle fiyatından dolayı 1200$’lık Titan X ekran kartına dokunamayan ancak 499$’lık GTX 1080 ile de yetinmek istemeyen tüketiciler için GTX 1080 Ti çok iyi bir alternatif durumuna geldi. Bu noktada AMD’nin Vega mimarisinin de katkısının olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu saatten sonra kim Titan X alır sorusunun cevabı ise muhtemelen Nvidia da daha fazla satmak istemiyor 🙂

Bir Şey Daha…

Tabloda göründüğü gibi GTX 1080 $499. Evet bunun sebebi önceki ekran kartlarında da Nvidia bir miktar indirime gitti. Gelen bilgilere göre GTX 1080 ekran kartı için 100$, GTX 1070 ekran kartı için 30$ civarında bir indirim söz konusu.


Kaynak; wccftech


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir