PayPal Türkiye'ye Geri Dönüyor!


Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Mayıs ayı PayPal ne yazık ki ülkemizdeki faaliyetini durdurma kararı almıştı. Ülkemizin yerel düzenleyici kuruluşu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) lisans alamamış ve hizmetini sonlandırmak zordunda kalmış olan PayPal yakında ülkemize geri dönüyor.
Gelen bilgilere göre firma yakında Türkiye’de hizmetine başlayacak ve açıklanan tarihler Mart 2017‘yi gösteriyor ki bence bu tarih oldukça iyi. Zira BDDK ile toplantı yapan PayPal, kendi sunucularını Türkiye’ye getirmeyi kabul etti. Dolayısıyla vergisini de ödeyecek. Fakat bir iki üzücü nokta da yok değil.
paypal
Açıklananlara göre PayPal ülkemize gelirken Cross Border (Sınır Ötesi) sistemini de getiriyor. ”PayPal Cross Border nedir?” derseniz size şöyle basitçe anlatalım; Yurt dışında yaşayan bir kimse ülkemizde PayPal yoluyla alışveriş yapabilir ancak ülkemiz içerisinden yurt dışından alışveriş yapılamaz. ( 🙁 )
Türkiye’de ki e-Ticaret hacminin %12’isini elinde bulunduran PayPal’ın ticaret hacmi ise 800 Milyon dolar civarındaydı. Bu yeni sistem ile birlikte hacmin 400 Milyon dolar seviyesine inmesi bekleniyor. PayPal’ın global ticaret hacmi ise 18 Milyar dolar seviyelerinde.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yani hesabımıza yatan parayı çekebileceğiz değil mi bu cross border bunu engellemiyor sadece yurtdışından alışveriş yapamıyoruz ama hesabımızdaki parayı alabiliyoruz doğru anlıyoruz demi.

    1. Yolunu gözledik ama dönmedi, ne zaman döner bilemiyoruz 🙁