Project Scorpio Hakkında Her Şey, Teknik Özellikler ve Dahası


Microsoft’un en yeni konsolu konumuna gelecek Project Scorpio için firma yeni detayları paylaştı. Teknik özelliklerinin tamamına yakınını açıklayan firma gelmiş geçmiş en güçlü konsolu karşımıza getirecek ve 4K çözünürlükte oyun oynatabilecek.

Project Scorpio aslında şimdilik sadece Microsoft tarafından verilmiş bir kod adı. Yani konsol tanıtıldığında farklı bir isme sahip olacak. Bunun yanında şimdiye kadar konsol hakkında bir çok söylenti bulunuyordu. Neydi bunlar; Vega ve Zen tabanlı bir APU veya benzer bir donanım bileşimiydi.

Ancak büyük ihtimalle bunların hiçbiri olmayacak diyebiliriz. Emin olmamız zor çünkü Microsoft net olarak detayları açıklamamakta ki konsollarda işler böyle diyebiliriz. Ancak kesin olan bir şey var ki konsollar AMD’ye emanet.
Project Scorpio’nun içerisinde 8 çekirdekli Jaguar x86 işlemci bulunuyor. İsim tanıdık gelebilir ancak geliştirmeler yapılmış ve frekans hızı 2.3 GHz‘e çıkartılmış durumda. Yazılımsal olarak da geliştirilen işlemci önceki nesle yani Xbox One’a göre %31 daha iyi performansa sahip olacak.

GPU tarafında ise EuroGamer aslında olayı özetlemiş; ”Canavar”. Önceki nesilden tam 4.6 kat daha güçlü olan Scorpio GPU’su 40 adet özelleştirilmiş Compute (işlem) ünitesine ve 1920 Stream çekirdeğine sahip. GPU dediğimiz gibi hali hazırda gördüğümüz bir GPU değil yani özelleştirilmiş.
Fakat temelde aşağı yukarı RX 480 ile benzer karakteristiklere sahip diyebiliriz. Ek olarak belirtmeliyiz ki RX 480 yani Polaris 10 GPU’su 332mm2 zar alanına sahipken Scorpio GPU’su 360mm2 zar alanına sahip ve 16nm sürecinde üretiliyor. İşlem gücü tarafında ise 6 TFLOPS’luk bir saf güç yatmakta. PS4 Pro’da bu rakam 4.2 TFLOPS’du.

Bellek tarafında ise 12 GB GDDR5 bellekler kullanılıyor. 384bit veri yolunda 326GB/s bant genişliğinde görev alacak belleklerin sadece 8 GB’ı oyunlarda kullanılacak.
Daha spesifik konuşursak Xbox Scorpio’nun oyun testlerinde daha doğrusu Forza Motorsport Apex’i 4K 60 FPS’de oynattığı belirtiliyor. Üstelik kaynaklar bu testte konsol kaynaklarının %60-70 oranında kullanıldığı belirtiliyor. Yani Xbox Scorpio’da 4K 60 FPS oyunları göreceğiz.

Xbox Scorpio’nun oyundaki bir görüntüsü.

Göreceğiz ama şimdiden söyleyeyim çok büyük bir beklentiye girmeyin. Evet, PS4 Pro’dan çok daha güçlü bir konsol olsa da ne yazık ki PC’de gördüğümüz 4K 60 FPS’de ki grafik kalitesi ve detayları konsollarda en azından bu nesilde de göremeyeceğiz.
DX 12 ile gelecek olan konsola özel oyunlar belki sürpriz yaratabilir. 4K’da bir God of War gerçekten inanılmaz olacaktır. Xbox Scorpio, Sonbahar döneminde piyasaya girecek. O zamana kadar daha fazla detayı sizlerle paylaşmış olacağız. Ve son olarak PS4 Pro’ya göre %40’dan daha fazla güçlü olan Scorpio, beklenmeye değer. Bu arada fiyatı 499 Dolar seviyelerinde bekleniyor.

Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.