Raspberry Pi 3 Model B+ 35 Dolardan Satışa Çıktı


IOT ve Linux üzerinde proje geliştiren geliştiricilerin en sevdiği cihazlardan biri olan Raspberry Pi yeni modeli satışa çıktı.
2016 yılında satışa çıkan Raspberry Pi 3 Model B üzerinde çeşitli güncellemeler ile karşımıza çıkan yeni modelin ismi Raspberry Pi 3 B+ .

Raspberry Pi Model 3 B+ Özellikleri

  • 1.4 GHz 64-bit dört çekirdekli ARM Cortex-A53 işlemci
  • Dual-band 802.11ac kablosuz ağ iletişimi ve Bluetooth 4.2
  • 3 Kat daha hızlı Ethernet.
  • Ethernet üzerinden güç desteği. (Ayrı modül gerekli)
  • Geliştirilmiş PXE ağı ve USB depolamadan önyükleme.
  • Geliştirilmiş termal yönetim.

İşlemci kısmında sadece 200 MHz lik bir artış yapılmış olsa da ağ tarafında gerçekten ciddi bir güncelleme yapılmış.
Raspberry Pi 3B modeli dahili Ethernet maksimum 100 Megabit iletişim kurabilse de Raspberry Pi Model 3 B+ de Gigabit ağ arayüz kullanılmış. Gigabit Ethernet bağlantısı USB3 den Ethernet çevirici ile sağlandığı için cihaz veri gönderiminde ve alımında sadece 315 Megabite erişebiliyor, eski modelde ise maksimum olarak 95 Megabite ulaşılabiliyordu. 
Raspberry Pi Model 3 B+ Wifi iletişimi artık 5 GHz ve AC desteği bulunuyor. Raspberry Pi Model 3 B+ 2.4 GHz de 46 Megabit bağlantı hızına sahipken 5GHz de 102 Megabit bağlantı hızına erişiyor.

Raspberry Pi Model 3 B+ kablosuz erişimi sağlayan devresi metal bir plakanın arkasında saklanıyor. Bu sayede FCC kurallarına uyulmasını ve test maliyetlerini düşmesi sağlanmış.

Cihaz Ethernet girişi PoE yani Ethernet üzerinden güç beslenme desteği bulunuyor. Cihazın 48 Volt dan beslenebilmesi için gerekli olan dönüştürücü yakın bir zamanda satışa çıkması planlanıyor. Bu dönüştürücü cihaz üzerinde yer alan yeni 4 Pin üzerine bağlanılarak kullanılacak.

Raspberry Pi Model 3 B+ termal kontrolünde yapılan iyileştirmeler cihazın daha stabil ve sabit bir frekans aralığında çalışmasını sağlıyor. Cihaz ısısı 70 derece üzerinde geçtiğinde işlemci frekansı 1.4 GHz den 1.2 GHz ye çekiliyor. Daha yüksek sıcaklıklarda ise işlemci frekansı ile beraber işlemcinin voltajı da düşürülüyor. Bu sayede cihaz eski modellere oranla daha serin ve daha hızlı çalışabiliyor.
Cihazın özelliklerine baktığımızda bu modelin çıkış amacının işlemci performanstan çok ağ performansının 2018 yılını yakalaması için çıkarılmış bir cihaz olduğunu yapılan yenilikler ile görebiliyoruz.
 


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir