Rusya, Twitter ve Facebook'a Finansman Desteği Sağlamış Olabilir


Enteresan şeyler oluyor

Son aylarda ABD’nin başkanlık seçimleri üzerinde Rusya’nın parmağının olduğu konusunda ciddi iddialar gündemde. Bu haberimizin aslında bu kadar duyulmasının nedeni de tam olarak bu iddialar diyebiliriz.
Kısaca bahsetmek gerekirse: Rusya menşeili finansman kaynaklarının Twitter ve Facebook‘u finanse etmek için kullanıldığı belirtiliyor. ABD, sosyal medya üzerinden Rusya’nın başkanlık seçimlerini etkilediğini iddia etmesi de bu durumu görünenden daha enteresan kılıyor.
Bahsi geçen durum  Paradise Papers(Cennet Belgeleri) içeriğinde ortaya çıkmış durumda. Rus milyarder  Yuri Milner, bu belgelere göre Facebook ve Twitter’a 1 Milyar doları aşkın bir finansman desteğinde bulunmuş. Twitter ve Facebook’un finansmanında ise Rusya kontrolündeki bir banka olan VTB ile Gazprom’un bir birimi olan Gazprom Investholding kullanılmış.

Yuri Milner ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg

Şimdi, ABD, VTB ve Gazprom Investholding’e bazı yaptırımlar uyguluyor dolayısıyla bu firmaların ABD’deki faaliyetleri kısıtlı. Belgelere göre bu iki firma Yuri Milner’a ait olan ve başka ülkede bulunan şirketlere bir nakit akışı sağlamış. Bu şirketler de Facebook ve Twitter’a finansman desteği sağlamış. Böylece Yuri Milner, 191 Milyon dolar ile Twitter’ın %5 hissesini, 1 Milyar dolar ile de Facebook‘un %8 hissesini satın almış oluyor.
Ancak olayın enteresan tarafı ise Yuri Milner, zaten yaptığı ciddi yatırımlar ile milyarder olan birisi. Milner, Airbnb, Spotify, Alibaba ve JD.com olmak üzere 30’u aşkın işletmete pay sahibi. Bir diğer nokta ise teknik ve etik açıdan Milner’ın Facebook ve Twitter’a finansman desteği sağlamasının önünde herhangi bir engel de bulunmuyor. Bir başka ilginç noktadan da bahsedeyim. Yuri Milner, Trump’ın damadı ve aynı zamanda Beyaz Saray Kıdemli Danışmanı olan Jared Kushnar’ın da iş ortağı konumunda.
Her ne kadar Milner, Kushnar’ın şirketlerine ticari boyutta yatırımlar yaptığını ve sadece bir kez görüştüklerini söylese da bu kadar fazla bağlantının tesadüf olamayacağı düşünülüyor.
#Kaynak: Ibtimes


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir