Rusya, Twitter ve Facebook'a Finansman Desteği Sağlamış Olabilir | Dijitaller

Rusya, Twitter ve Facebook’a Finansman Desteği Sağlamış Olabilir


Enteresan şeyler oluyor

Son aylarda ABD’nin başkanlık seçimleri üzerinde Rusya’nın parmağının olduğu konusunda ciddi iddialar gündemde. Bu haberimizin aslında bu kadar duyulmasının nedeni de tam olarak bu iddialar diyebiliriz.

Kısaca bahsetmek gerekirse: Rusya menşeili finansman kaynaklarının Twitter ve Facebook‘u finanse etmek için kullanıldığı belirtiliyor. ABD, sosyal medya üzerinden Rusya’nın başkanlık seçimlerini etkilediğini iddia etmesi de bu durumu görünenden daha enteresan kılıyor.

Bahsi geçen durum  Paradise Papers(Cennet Belgeleri) içeriğinde ortaya çıkmış durumda. Rus milyarder  Yuri Milner, bu belgelere göre Facebook ve Twitter’a 1 Milyar doları aşkın bir finansman desteğinde bulunmuş. Twitter ve Facebook’un finansmanında ise Rusya kontrolündeki bir banka olan VTB ile Gazprom’un bir birimi olan Gazprom Investholding kullanılmış.

Yuri Milner ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg

Şimdi, ABD, VTB ve Gazprom Investholding’e bazı yaptırımlar uyguluyor dolayısıyla bu firmaların ABD’deki faaliyetleri kısıtlı. Belgelere göre bu iki firma Yuri Milner’a ait olan ve başka ülkede bulunan şirketlere bir nakit akışı sağlamış. Bu şirketler de Facebook ve Twitter’a finansman desteği sağlamış. Böylece Yuri Milner, 191 Milyon dolar ile Twitter’ın %5 hissesini, 1 Milyar dolar ile de Facebook‘un %8 hissesini satın almış oluyor.

Ancak olayın enteresan tarafı ise Yuri Milner, zaten yaptığı ciddi yatırımlar ile milyarder olan birisi. Milner, Airbnb, Spotify, Alibaba ve JD.com olmak üzere 30’u aşkın işletmete pay sahibi. Bir diğer nokta ise teknik ve etik açıdan Milner’ın Facebook ve Twitter’a finansman desteği sağlamasının önünde herhangi bir engel de bulunmuyor. Bir başka ilginç noktadan da bahsedeyim. Yuri Milner, Trump’ın damadı ve aynı zamanda Beyaz Saray Kıdemli Danışmanı olan Jared Kushnar’ın da iş ortağı konumunda.

Her ne kadar Milner, Kushnar’ın şirketlerine ticari boyutta yatırımlar yaptığını ve sadece bir kez görüştüklerini söylese da bu kadar fazla bağlantının tesadüf olamayacağı düşünülüyor.

#Kaynak: Ibtimes

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rusya, Twitter ve Facebook’a Finansman Desteği Sağlamış Olabilir

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz