Seçmece iPhone X Haberleri; Ekran Yanması, Dayanıklılık, Kahve Parası ve Dahası


Sizde Vize notları var mı?

3 Kasım itibarıyla satışa çıkan ve bu tarihten birkaç gün önce bazı teknoloji yayınları tarafından incelenen iPhone X için gelen haberler durmak nedir bilmiyor. Ayrı ayrı bir sürü haber yapmak yerine bu haberleri özet şeklinde size sunmayı daha doğru bulduk. Başlayalım.

Vize sınavlarımız dolayısıyla şu sıralar oldukça yoğunuz. Az sayıda içerik için kusurumuza bakmayın. Özür dileriz 🙂

Dikkat! Ekran Yanabilir…

Apple’ın iPhone X’u bildiğiniz gibi OLED tabanlı bir ekran paneline sahip. Firma her ne kadar Super Retina HD ekran dese de bu böyle. Dolayısıyla bu OLED ekran, günümüzün kronik sıkıntısı gibi görünen ”ekran yanması” sorununa gebe diyebiliriz zira zaten Apple da bu uyarıyı yapıyor.
Bir süre evvel yayınlanan yeni destek dökümanında bu ”olağanüstü” ekranın uzun kullanım sonucunda ekran yanması sorununa eğilimli olduğu belirtiliyor. Ekran yanması sorununu bir süre önce Pixel 2 XL cihazlarda da duymuştuk. Apple, ekran yanması durumunun yüksek kontrastlı içeriğin sabit şekilde yüksek parlaklıkta gösterilmesi sonucunda ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor. iOS 11 GM sürüm kondları içerisinde Apple’ın eran yanmasını önlemek adına yazılımsal önlemlere başvurduğu da görülüyor.

Ekran değişim ücretinin 1.180 TL olduğunu da hatırlatalım.
Apple, en iyi ekran koruması için size bazı tavsiyeler de veriyor;

  • iPhone X’unuzu iOS’in en son sürümüne güncelleyin. Yeni bir güncelleme kullanıma sunulduğunda güncelleme istemiyle karşılaşırsınız. Güncelleme olup olmadığını Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümüne giderek de görebilirsiniz.
  • Ekranınızın parlaklığını, bulunduğunuz yerdeki ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlamak için Otomatik Parlaklık özelliğini kullanın. Bu ayar saptanmış olarak açıktır. Bu ayarı kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları bölümüne gidin.
  • iPhone X’unuzda gerekli ayarları yaparak ekranın kullanılmadığında kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Kısa bir süre belirlemeniz önerilir. Bu ayarı yapmak için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık >Otomatik Kilit bölümüne gidin.
  • Statik görüntüleri uzun süre boyunca maksimum parlaklıkta görüntülemekten kaçının. iPhone X’unuzu etkin şekilde kullanmadığınız sırada ekranınızı açık tutan bir uygulamanız varsa Denetim Merkezi’ni kullanarak parlaklık düzeyini geçici bir süreliğine azaltabilirsiniz.

Düşürmezseniz İyi Edersiniz

Satışa çıkmasının ardından alışık olduğumuz dayanıklılık testleri de yapılmaya başlanmış durumda. Apple, iPhone X için önde ve arkada en dayanıklı camı kullandıklarının altını çiziyor. Fun 360 isimli bir YouTube kanalı ise cihaza bir düşürme testi (videoda test görünmüyor) uyguladıklarını belirterek arka ve ön camı paramparça olan iPhone X’u bizlere gösteriyor. Güvenilirliği tartışılır, farklı kanalların testlerında cihaz oldukça dayanıklı görünüyor. Ancak siz yine de 6.100 TL verdiğiniz telefonunuza bir adet de kılıf almayı ihmal etmeyin.

Tim Cook: ”Kahve Parası Bile Değil”

Apple iPhone X’un fiyatının pahalı olması bizim ülkemize özel değil, cihaz yurt dışında da pahalı. Bizde, bize göre çok daha pahalı orası ayrı. Her neyse, fakat Apple CEO’su Tim Cook pek de öyle düşünmüyor. Cook’a göre iPhone X, kahve parasından daha ucuz… Ne?
Evet aynen böyle dedi. Bunu elbette Tim beyciğimiz kontratlı iPhone X’u baz olarak söylüyor. Teknik olarak doğru. Kontartlı olarak aylık 40 Dolar civarlarına satın alınabilen iPhone X, eğer devamlı Starbucks müşterisi iseniz aylık kahve maliyetinizden daha ucuz olacak. Ancak bu mantık, ne kadar mantıklı kararı size bırakıyor… Bırakmıyoruz. Bizce mantıksız. Diğerine geçelim.

Güzel Haber, Tamiri Kolay

Telefonların tamir edilebilirlik seviyesini inceleyen iFixit ekibinin bu seferki konuğu iPhone X oldu. iFixit’e göre telefonun tamir edilebilirliği 10 üzerinden 6. Yani iyi diyebiliriz. FaceID çıkarılmadan ekran paneli değiştirilebiliyor, batarya değişimi görece kolay. Fakat eğer anakartta ya da arka cam da bir sorun olursa tüm şasinin ve anakartın değişebileceğini unutmayın. Bu pahalı bir tamir olabilir. Aynı ekiğ Note 8’e 4 puan , Pixel 2 XL’ye ise 6 puan vermişti. iPhone 8 ailesi de yine 6 puan almıştı. Önceki modeller, iPhone 7 ailesi, iPhone 6s ailesi ve iPhone 6’lar 7 puan almıştı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir