Samsung Exynos 9 8895 Tanıtıldı, 10nm Süreci ve Tüm Detaylar


Daha önceleri Exynos 9810 adıyla çıkacağı belirtilen Samsung’un yeni nesil yongası kısa süre önce resmen tanıtıldı. Exynos 9 8895 adının verildiği yeni nesil SoC, 10nm üretim sürecinde bantlarden geçerek önemli bir adım atmış oluyor. Bununla beraber yonganın rakipleri Snapdragon 935 ve Helio X30 ile bakalım nasıl bir yarış sergilenecek hep birlikte göreceğiz.
Yeni Exynos 9 Serisi 8895, firmaya göre önceki nesle oranla %27 oranında daha yüksek performans ve enerji verimiliği alanında da %40 düzeyinden bir artış ile karşımıza geliyor olacak. Ki zaten hali hazırda üretime geçilmiş durumda.
Öte yandan Exynos 9 8895‘in içine bir göz attığımızda 8 çekirdekli bir yapı görüyoruz. 4 adet özel tasarıma sahip yüksek performanslı çekirdeklerin yanında yine 4 adet güç tüketimine odaklı Cortex-A53 birimlerinin bulunduğu dizaynda grafik tarafında ise hali hazırda piyasanın en güçlüsü Mali-G71 MP20 gpu’su yer alıyor. Grafik çekirdeğinin 20 çekirdekli olduğunu belirtelim.
Ekran çözünürlüğü tarafında WQUXGA (3840 x 2400) veya 4K UHD (4096 x 2160 değerlerine kadar destek sağlanırken video tarafında ise 4K 120FPS oynatma ve kaydetme olanacağı sunuluyor. Ek olarak hem arka hemde ön tarafta 28MP değerinde kameraların desteklendiği yongada 28MP+16MP çift kamera çözümüne de destek sağlanıyor.
Bağlantı tarafında ise oldukça yüksek hızlı bir modemin kullanıldığını belirtmeliyim. 5 taşıyıcılı bir modemin kullanıldığı yonga Cat.16 sınıfı yani 1 Gbps indirme ve Cat.13 sınıfı 150 Mbps yükleme hızlarını destekliyor. Bellek yani RAM tarafında ise LPDDR4X belleklerin desteklendiğini de söyleyelim.
Bununla birlikte diğer ufak işler için yani iris, parmak izi tanımlama gibi çözümler için ayrı bir işlem birimi yonga içerisinde yer alıyor. Bu sayede merkezi işlem biriminin devreye sokulmadan bu çözümler kullanılabiliyor ve enerji tasarrufu noktasında da katkı sağlanmış olunuyor.
Takdir edersiniz ki bunlar kağıt üzerindeki veriler olarak karşımıza çıkıyor. Gerçek performansı ve detayları aslında cihazların içerisinde, elimize geçtiklerinde söylememiz doğru olacaktır. Cihaz demişken Exynos 9 8895’in ilk olarak Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerinin içerisinde yer alacağını da tekrardan söylemiş olalım.
Kaynak; Samsung


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir