Samsung, GDDR6 Belleklerin Hacimli Üretimine Başladı!


Herkes için hız

Bundan iki sene önce GDDR5X bellekler piyasaya çıkmıştı ve bunu ilk olarak NVIDIA’nın GTX 1080 ekran kartında görmüştük. GDDR6 bellek standardında ise artık her şey tamamlandı ve üreticiler üretime başladı. İlk hacimli üretime başlayan firma ise Samsung oldu.
GDDR6 belleklerin ilk olarak NVIDIA’nın Volta mimarili yeni GTX 20 serisinde kullanılması planlanıyor. Muhtemelen GDDR6 belelkleri maliyetinden ötürü ilk olarak GTX 2080 ve daha üst model ekran kartlarında görebileceğiz. AMD tarafı ise GDDR6 bellekleri gelecek yıla saklıyor. Firma muhtemelen HBM2 bellekler ile yoluna devam edecek.
GDDR6 bellekler selefine göre daha yüksek hızın yanında daha yüksek bant genişliği, daha düşük güç tüketimi ve daha yoğun kapasiteler sunacak. Samsung Electronics’in duyurduğuna göre, şirket ilk 16 Gb GDDR6 belleğin seri üretimine başlamış durumda. Bu bellekler, otomotiv, ağ, yapay zeka ve derin sinirsel AI piyasalarını güçlendirecek oyun cihazları ve ekran kartları için gelişmiş grafik işlemede kullanılacaklar.

Spesifik olarak Samsung 16 Gb GDDR6 bellekleri, 10nm işlem sürecindeinşa edilecek. 20nm 8 Gb’lik bir kalıptan oluşan GDDR5 çözümünün yoğunluğunu ikiye katlar. Samsung’a göre, yeni çözümleri önceki standart 16 Gbps hızına kıyasla 18 Gbps hızında çalışıyor ve bu çok önemli. Her bir kalıp, 72 Gbps veri aktarım hızı ve 2 GB VRAM kapasitesine sahip olacak. Samsung üretimli GDDR6 bellekler yalnızca 1.35V’de % 35 daha düşük güç girişi ile bunları gerçekleştirebilecek.
Yeni Samsung GDDR6 bellekler, 256-bit’te 16Gbps hızlarda 512 GB/s hızlara erişebilirken, 384-bit’te 18Gbps hızlarda 864 GB/s hızlara ulaşabiliyor.
SKHynix ve Micron da yine bu çeyrekte GDDR6 üretimine başlayacak. Ancak hız ve teknoloji bakımından Samsung belleklerden daha geride olacaklarmış gibi görünüyor.
#Kaynak; WccftechBusinesswire


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir