Samsung, Google ve LG Her Ay Güncelleme Sözü Verdi


Andorid ekosistemi açık kaynaklı bir yazılım olduğundan bu işletim sistemi için var olan açık büyük sonuçlar doğurabiliyor. Son olarak ortaya çıkan ve 950 Milyon Andorid cihazın tehlikede olduğunu gösteren Stagefright açığı büyük olay yaratmıştı.

Bunun üzerine büyük akıllı telefon üreticileri Samsug, Google, LG art arda kendi cihazları için aylık güncelleme vereceklerini duyurdular.  3 firma arasında ilk adımı atan Samsung aylık olarak güncelleme sözünü verdi. Ancak hangi modeller alacak veya hangi Android sürümlü cihazlar alacak veya güncelleme global anlamda mı olacak bir bilgi vermedi.

Öte yandan Samsung’dan hemen sonra Google‘da aylık güncelleme vereceğini açıkladı. Güncelleme vereceği liste olarak Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 9, Nexus 10 ve Nexus Player cihazları bulunuyor. Genel anlamda hedef güvenlik güncelleştirmeleri ancak arada bir performans iyileştirmeleri de olacak. Ayrıca Google cihazların güncelleme garantisini 18 aydan 24 ay‘a çıkardı ve ek olarak güvenlik güncellemeleri de cihaz Google Play’den çıkarılsa dahi 12-36 ay arası devam edecek. Google ayrıca güvenlik güncellemelerinin an itibari ile başladığını bildirdi.

LG‘de bu iki firmanın hemen ardından kendilerininde her ay güncelleme vereceğini açıkladı. LG; “LG оlаrаk tеdаrikçilеrimiz ilе dеrhаl görüşеrеk müştеrilеrimizе mümkün оlduğunса vе  hızlı bir şеkildе ауlık güvеnlik günсеllеmеlеrini kullаnılаbilir hаlе gеtirmеуi plаnlıуоruz. Biz bu önеmli аdımlаrlа müştеrilеrimizin güvеnliğini sаğlауасаğımızа inаnıуоruz. LG оlаrаk bu bizim еn büуük önсеliğimizdir.” açıklamasını yaptı. Ancak güncellemenin geleceği cihazlar açıklanmadı. Bununla birlikte büyük bir ihtimal Sony, HTC, Huawei gibi dev firmalar da aylık olarak güncellemeleri yayınlayacaktır.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir