Son Mali Raporda Microsoft Yükselişte, Windows Phone Tarafı ise Sert Düşüşte!


Yazılım devi Microsoft, hem kurumsal hemde son kullanıcı kanadında bir çok ürünü ile hizmet etmeye devam ediyor. Mobil tarafta ilk olarak Nokia’yı satın alarak ciddi bir adım atan firma, Nokia Lumia adı altında akıllı telefonlarını piyasaya sürmüş, sonrasında Nokia ibaresini atarak kendini oraya konumlandırmıştı. Ek olarak Windows 10 Mobile ile de ciddi bir atak yapacağını düşünen Microsoft, beklentilerini gerçekleştirememiş görünüyor.

Mali raporlarını açıklayan Microsoft’un ilk olarak kanayan yarası Windows Phone bölümüne bakalım. Mobil tarafta yapılan oldukça yanlış hamleler ve işgüzarlık sonucu sektörden elde ettiği kazançta %46  oranında düşüş yaşayan firma bu çeyrekte sadece 2.3 Milyon Lumia satabilmiş. Akıllı telefon satışlarına dönemsel baktığımızda 2015’in son çeyreğine göre %54 düşüş ve 2015’in ilk çeyreğine göre de %73 oranında düşüş söz konusu. Fakat buna rağmen satışlardan elde edilen 3.8 Milyar dolarlık gelir Microsoft’un kasasına 20.5 Milyon dolar net kar bırakmış ki bu da çok kötü sayılmaz.
Microsoft elbette sadece mobil tarafta boy göstermiyor. Şirket diğer alanlarda yükselişine devam ediyor. Bu bağlamda Surface satışlarını %61 arttıran firma bu segmentten 1.1 Milyar dolar gelir elde etmeyi başarmış ancak raporda hangi modelin ne kadar sattığı belirtilmemiş. Office kanadında gelirlerini %7 arttıran firma, Office 365 kullanıcılarının 22.2 Milyon‘a ulaştığını, Azure kanadında %120’lik artış sağladığını ve reklam kanadında da %6 oranında kazancının yükseldiğini belirtti.

Bunların dışında Xbox  Live‘da aylık aktif kullanıcıların 46 Milyona ulaştığını ve bu rakamın geçtiğimiz yıla göre %26’lık bir yükseliş anlamına geldiğini belirten firma son olarak arama motorlarında da %18’lik yükseliş sağlamış. Kısaca baktığımızda Windows Phone kanadı dışında Microsoft son dere iyi işlere imza atıyor. Mobil tarafın kurtarılması ise oldukça güç.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir