Boerue (Börü) Türkiye'nin İlk Şamanik Bilimkurgu Animasyonu Olacak!


Ülkemizde bildiğiniz gibi Animasyon kanadında oldukça zayıfız. Çeşitli fikirler olsa da bunlar ne yazık ki hayatımıza giremedi ancak Türkiye’nin ilk şamanik Orta Asya bilimkurgu animasyon serisi olma yolunda ilerleyen Boerue’un (Börü) hayata geçmesi şimdi sizin elinizde. Yazarlığını Mercan Aytuna’nın üstlendiği ve MayAna Creatives tarafından geliştirilen Börü, Kickstarter’da desteğinizi bekliyor.boerue-filmloverss

Peki Nedir Bu Börü (Boerue)

Eski Türkçe’de Kurt anlamına gelen Börü, aynı zamanda toplumun kaderinde rol oynayan önemli kişilere de verilen bir isimdir.
Orta Asya‘da savaş Kuzey Hanlığının kapısa gelmiştir. Savaş için kimyasal silahlar kullanmak isteyen Han ve Hanım, bilim insanlarını savaş çağırmıştır. Ancak Şamanlar, bilimin doğayı hiçe saydığını ve Gök Tanrının ve diğerlerinin insanlığa sırtını döndüğünü bilir.
Her neyse, Türk ve Moğol mitolojilerinden esinlenerek hazırlanan; Animalizm, Şamanizm ve Tengrizim‘in yoğrulduğu bu yapım, ağaç kesmenin adam öldürmekten daha büyük suç sayıldığı, hastayken ve evlenirken, doğarken ve ölürken yanınızdan asla bir şamanı ayıramayacağınız, avınızın bir kısmını diğer hayvanlara pay olarak bırakmazsanız geceleri rahat uyuyamayacağınız harika bir eser. İnsanlığın doğayı hiçe sayması, tanrıların sırtlarını dönmesi belkide yeni bir Börü’nün gelmesi gerektiğine bir işarettir?

Karakterlerin Hikayesi Ne Durumda? 

Kimya akademisi tarihinin en genç element avcısı Duman, bir an önce element koleksiyonunu tamamlayıp hayranı olduğu Opaz Bey’in öğrencisi olmak ister. Bunun haricinde hiçbir şeyi umursamıyordur, ne şamanları, ne savaşı ne de gerçekle hayali ayırmasını engelleyen hastalığını.
Duman’ın yolu, hala bir şaman çırağı olan Bars ile kesişir. Bars gibi bilimsel temeli olmayan biriyle vakit geçirmeyi anlamsız bulsa da Bars’ın kül ayısı Koza’ya ihtiyacı olduğu için yolculuğa beraber devam etmeyi göze alır.
Bars’ın, maden keşiflerini yavaşlattığı yetmezmiş gibi bir de Astronomi Akademisi’nin gizli görevi nedeniyle Element Avcılarının yanına gönderilen Astronom Pamir ekibe dahil olur.
karakterkarttr (1920 x 1165)

Merak Ettikleriniz

Dublaj için hangi dilleri tercih edeceksiniz ?
Başlangıçta dizi iki dilde olacak. Türkçe ve İngilizce; yine de diğer dil seçenekleri için ileride ekstra hedeflerimiz olacak. Mümkün olabilen her dilde de altyazı yapmaya çalışacağız.
Neden Börü kelimesi yerine Boerue’yü tercih ettiniz ?
Dizimizin uluslararası bir iş olmasını istiyoruz. Ayrıca Börü olarak kullanmaya karar verseydik, web sitemizin adı boru.com olacaktı 🙂
Bağış yaptım ama kredi kartımdan tutar kesilmedi, neden ?
Kickstarter, bağışları eğer proje başarılı olursa 13 Mayısta – yani kampanyanın bitiş tarihinde – toplayacak. Belirtilen tarihe kadar başarılı olamamış projeler için ücret almıyor.
İzlediğimiz tanıtımda animasyon durağan, çizgi seri de böyle mi olacak ?
Hayır bu yaptığımız animatic, zaten animasyonu yapabilmek için desteklerinize ihtiyacımız var. Çizgi seri süper kaliteli bir animasyon olacak; Söz veriyoruz

Yaptığınız Bağışlar Karşılığında Hediyeler de Var

hediyelerimiz

Son Sözler

Şimdi toparlayacak olursak bu yapım hem kendi mitolojimiz açısından bir ilk hemde bu tür yapımların artmasına vesile olacak bir fırsat. Elbette burada sizi gidip bağış yapın demiyoruz (hani yapsanız güzel olur) ama desteğiniz için sadece bağış yapmanıza gerek yok; Börü’yü paylaşabilir, sosyal medyada takip edebilir, arkadaşlarınıza bahsedebilir veya bu yazıyı paylaşabilirsiniz. Dilerseniz gerekli linkleri sizlerle paylaşalım;

 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Türklerin böyle bir anime girişiminde bulunmalarını takdir ediyorum. Güzel bir iş başaracağınıza inanıyorum. En son hatırladığım kadarıyla bağış toplanıyordu. Hazırlıklar ne zaman biter ve ne zaman yayınlanır? Yardımcı olabileceğimiz bir şeyler var mı?

    1. Açıkçası bende uzunca bir süredir bir bilgi görmedim Boerue hakkında. Yani ne oldu ne olacak bir şey diyemem.