Spotify Kullanıcı Sayısı Hızla Artıyor… Ancak Zarar da Büyüyor


Çevrim içi müzik denince akla ilk gelen ve pazarın da hakimi konumunda olan Spotify için bir iyi bir de kötü haberimiz var.

Apple Music ve diğer çevrim için müzik platformları ile kıyasıya rekabet içerisinde olan ancak pazardan da aslan payını alan Spotify‘da işler biraz karışık. Firma kullanıcı sayısını her gün arttırmaya devam ediyor ancak finansal açıdan ise iki yakası maalesef bir araya gelmiyor.
Spotify’dan yapılan açıklamaya göre yıllık bazda %40 dolayında bir büyüme ile aylık aktif kullanıcı sayısının 140 Milyona ulaştığı bildirildi. Bu rakam 2016’nın sonunda 126 Milyon civarındaydı. Yani basit bir hesapla aylık 3.5 Milyon kullanıcı Spotify’ın kapısını çalıyor. Tabi bu 140 milyon kullanıcının hepsi ücretli abone değil.
Spotify’ın ücretli abone sayısı 50 Milyonu aşmış durumda. Geri kalan yaklaşık 90 Milyon kişi ise ücretsiz sürümü kullanıyor. Ücretli abone tarafında Spotify’ın en yakın rakibi Apple Music’in yaklaşık 26 Milyon abonesi bulunuyor, yani Spotify, Apple’ı ikiye katlamış durumda.
Bunlar iyi haberdi ama asıl önemli olan kötü haber. Spotify her ne kadar kullanıcı sayısında rekor bir farkla önde gitse de gelir bakımından sorun yaşamaya devam ediyor. Firma gelirini 2.5 Milyar dolardan 3.5 Milyar dolar seviyesine çıkarmış olsa da zararlardan kurtulamamış ve geçtiğimiz yıl 390 Milyon dolar zarar açıklamıştı.
Ancak gelecek biraz daha ümit vaat ediyor. Firma, önümüzdeki iki yıl içerisinde plak şirketlerine 2 Milyar dolar ödeme yapacak. Ayrıca artık telif ücretlerini de sanatçılara değil firmalara yapacak, bu sayede maliyetlerde düşüş yaşanması bekleniyor. Spotify eğer telif ücreti maliyetlerini katlanılabilir seviyeye çıkarırsa pek sorunu kalmayacak gibi. Birde ücretli abone sayısını arttırmalı.
Kaynak; Businessinsider


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir