Süper Bilgisayar Listesi Paylaşıldı Zirve Hala Aynı


Geçtiğimiz gün Mannheim Universty tarafından yayınlanan yeni liste ile dünyanın en güçlü bilgisayarları belli oldu. Aslında liste geçen seneye göre pek değişmedi. İlk 10 sırlamada değişen tek isim Suudi Arabistan Kral Abdullah Üniversitesi tarafından geliştirilen Shaheen II oldu.
Listenin birincisi ise Çin Ulusal Savunmasına ait olan  Tianhe-2 oldu.  Tianhe-2 iki yıldır listenin tepesinde yer almayı başarıyor. Sistemin teknik özelliklerine geçecek olursak, 3,120,000 adet çekirdek ve 1,024,000 GB RAM ilk karşılaştığımız rakamlar oluyor. İşlemci adını merak ediyorsanız vereyim; Intel Xeon E5-2692v2 12C 2.2GHz. Bu işlemciyi elbette satın alamazsınız çünkü mevcut pazarda yok. Bu bilgisayar saniyede 33,862,70033.863 teraflop seviyesinde bir güç sunuyor ki inanılmaz bir değer bu.

Dünyanın en güçlüsü: Tianhe 2
Dünyanın en güçlüsü: Tianhe 2

Listenin ikinci sırasında Oak Ridge National Laboratory’ye ait olan Titan yer alıyor. Bu bilgisayar neredeyse Tianhe-2’nin yarı gücünde. Listenin üçüncü sırasında Sequoia, dördüncü sırasında ise Fujitsu K yer alıyor. Listenin tamamını veya süper bilgisayarların daha ayrıntılı bilgisi için aşağıda vereceğim linke tıklamanız yeterli.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir