Taksit Kalktı, Telefon için Kredi Patlaması Yaşandı!


Uber bir olay

Bildiğiniz gibi 2014’den bu yana taksitle telefon satın alma devri sonlandırılmıştı. BDDK‘nın almış olduğu karar ile taksitli telefon satmanın bu tarihten beri yasak olması tüketicilerin satın alma davranışını esasında çok da etkilememiş görünüyor zira farklı tekniklerle yine taksit sağlanıyor-sağlandı.
Telefon satın alımını kolaylaştıran ve taksit imkanı sağlayan ve üstelik yasal olan anında ihtiyaç kredileri tüketicilerin bir bakımdan imdadına koşuyor. Bazı bankalar, perakende satıcılar ile ortak çalışıp mağazada doğrudan tüketiciye kredi verebilir hale gelmiş durumda. Pek çok banka bunu yapmaya başlamışken Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert ise konuyla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.
Ömer Mert‘in aktardığına göre akıllı telefon satışlarının %6‘sı kendileri üzerinden geçmekte. Mağazada 4 dakika gibi çok kısa bir sürede anında kredinin müşteriye sağlanıyor olmasının altını çizen Mert, yerinde kredi hizmeti sunarak ayda yaklaşık 60 bin adet kredi kullandırdıklarını aktarıyor. Benzer şekilde ING Bank, Denizbank, Odebank ve diğer bankaların da bu tip telefon kredisi bulunuyor.

Nakit için Kullanılıyor

Bankalar, telefon için kredi verirken tüketicinin gelir durumunu pek gözetmiyor. Dolayısıyla isteyen çoğu kişi istediği akıllı telefonu rahatlıkla satın alabiliyor. Bu durum, acil nakit sıkıntısı yaşayan vatandaşları kredi ile telefonu alıp kutusunu dahi açmadan satması ve bunu nakite çevirmesi ile sonuçlanıyor. MOBİSAD‘a göre kredili telefon satın alanların %10‘u bunu nakit için kullanıyor.
#Kaynak; Dünya.com


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir