Tayvanlı Dev, HTC Satılmanın ya da Bölünmenin Eşiğinde


Kötü gidişat durdurulamıyor

Tayvanlı teknoloji devi HTC, son yıllarda ve dönemlerde yaşadığı kötü gidişatı bir türlü sonlandırmayı başaramadı. Hem akıllı telefon satışları hem de finansal tablolardaki kayıplar firmayı uçurumun kenarına kadar götürdü. Önümüzdeki dönemlerde firmanın satışının ya da bölünmesinin sürpriz olmayacağı açık.
Bloomberg’in aktardıklarına göre  HTC, bazı danışmanlık firmaları ile görüşmelerini sürdürüyor. Şimdilik masada iki opsiyon var; ya satılacak ya bölünecek. HTC’nin tüm hisselerinin Google ve benzer dev firmalara satışının dedikodusu yapılırken firmanın HTC Vive bölümünün ayrılması da gündemde.

Şimdilik resmi bir şey olmasa da HTC’de ki kötü gidişat herkesin malumu. Firma bilançolarda süreli zarar gösteriyor ve bu piyasa değerine de olumsuz yansıyor. Öyle ki firmanın sanal gerçeklik bölümü olan Vive, daha genç bir iştirak olmasına rağmen HTC’nin en iyi bölümü konumunda.
İlerleyen dönemlerde daha net sonuçların ve bilgilerin gelmesini bekliyoruz. One M8 sonrası bir türlü akıllı telefon pazarında belini düzleyemeyen firma uzun süre zararlara katlandı. Yoğun rekabetin yaşandığı akıllı telefon pazarında uzun süre hayatta kalabilmesi bile başarı zira pazarın ilk iki ismi (Apple-Samsung) dışında sürekli kar elde eden firma bulunmuyor -dönemsel karlar hariç.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir