THY Açıkladı; Uçakta Elektronik Cihaz Yasağı Kalkıyor


Sonunda

Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri, yürürlüğe soktuğu yeni kanunda aralarında Türkiye‘nin de olduğu bazı ülkeler için uçuşlarda elektronik cihaz yasağı uygulamaya başlamıştı. Çoğu yolcunun tepki gösterdiği bu uygulamanın Türkiye’de kalkacağı haberini ise THY genel müdüründen aldık.
Geçtiğimiz günlerde Abu Dabi’de kaldırılan bu yasak, THY genel müdürü Bilal Ekşi‘nin açıklamasına göre Türkiye’de 5 Temmuz tarihinde kaldırılacak. Bilel Ekşi’nin tam açıklaması şu şekilde; “Amerika seferlerine uygulanan Elektronik Cihaz yasağının 5 Temmuz Çarşamba günü kalkmasını bekliyoruz.”


Yasağın kaldırılacak olmasında İstanbul Atatürk Havalimanı‘nda alınan ek önlemler etkili olmuş durumda. Zira Atatürk Havaalanın’da tüm cihazlar önce özel bir tomogra cihazından sonra ise bomba dedektöründen geçirilmekte. Bunlar demek ki etkili olmuş.
Önümüzdeki Çarşamba günü kaldırılması beklenen yasak için şu anda tüm gözler ABD’nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA)’nın  Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye uçuşlarda uygulanan güvenlik uygulamalarını inceleyip verecekleri kararda. Ancak çok yüksek bir ihtimalle yasak kalkacaktır. Artık kabine rahatlıkla laptop vb cihazlar sokulabilecek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir