TRAPPIST-1 Gezegenlerinde Yaşamın Kaynağı Su Keşfedildi! | Dijitaller

TRAPPIST-1 Gezegenlerinde Yaşamın Kaynağı Su Keşfedildi!


Belki?

Bu yılın başalarında bilim dünyası son derece heyecan verici bir keşife imza attı. Burnumuzun ucu uzaklığında diyebileceğimiz 40 ışık yılı (378 Trilyon kilometre) uzaklıkta keşfedilen ve Trappist-1 yıldızının yörüngesinde dolanan 7 adet Dünya benzeri gezgen keşfedildi ve bunlardan üç tanesi yaşanabilir yörünge içerisinde yer alıyor. Şimdiye kadar bazı araştırmacılar gezegenlerde suyun olduğuna inanıyordu fakat son gelişme nu inancı kanıtlıyor.

Hubble Teleskobu ile yapılan gözlemler ve ölçümlerde sistemin dış gezegenlerinde önemli ölçüde su keşfi yapıldı. Bu, diğer gezegenlerde özellikle yaşanabilir bölge içerisinde yer alan üç gezegende ‘yaşam’ ihtimalini agresif derecede arttırıyor.

Tüm Detaylarıyla Bulunan 7 Gezegen; Trappist-1

İsviçre’deki Cenevre Üniversitesinden gökbilimci Vincent Bourrier liderliğindeki araştırma ekibi Hubble’ın STIS adlı tayfölçerini kullanarak sistemdeki gezegenlerden yayılan morötesi ışımayı inceledi. Bunun amacı gezegenlerde sökülerek atılan su buharını bulmaktı ve öylede oldu. Trappist-1 yıldızının yoğun morötesi ışıması, tarih boyunca gezegenlerin çok miktarda su kaybettiğini ortaya koyuyor. Tabi gezegenlerin su kayıpları yıldızlarına olan uzaklık ile orantılı diyebiliriz. En dıştakiler daha az su kaybediyor.

Sonuçlar, son sekiz milyar yılda en içteki gezegenler, TRAPPIST-1b ve TRAPPIST-1c’nin, 20 Dünya Okyanusu değerinde su kaybettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, yaşanabilir bölgede yörüngede olan e, f ve g’yi içeren dış gezegenler, daha az su kaybetmiş fakat yine de yüzeylerinde bol miktarda sıvı su bulunduruyor olabilir.

Elbette bu veriler tek başına çok fazla bilgiyi bizlere vermiyor olsa da gelecekte daha net ve kesin incelemeler ile gezegenlerin hayatları ve mevcut halleri konusunda bilgi edinmemizi kolaylaştıracaktır. Yakın bir zamanda serviese girecek olan James Webb Uzay Teleskobu bu iş için biçilmiş kaftan olacak.

Kaynak 1Kaynak 2NASA

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TRAPPIST-1 Gezegenlerinde Yaşamın Kaynağı Su Keşfedildi!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz