iOS 9 Yenilikleri


Apple, 2015 WWDC etkinliğinde iOS 8 yerine geçecek olan iOS 9 sürümünü tanıttı. Bu yazımızda başlıca yenilikleri sizler için listeledik.

    Yenilenmiş Yüzüyle Daha Gelişmiş Spotlight

Spotlight’ın yenilenmiş ara yüzüyle karşılaştık ve yeni özelliği ile artık uygulamalardaki içerikleri de arayabiliyorsunuz. Bu sayede Apple uygulaması olmasa da bir uygulama içindeki aradığınızı kolayca bulabilir hale geliyorsunuz. Ayrıca etkinlik içeren maillerinizi artık uygulamayı açmadan bildirim merkezi üzerinden takviminize ekleyebileceksiniz.
spotlight-ios-9

   

   Apple Haritalar

Apple Haritalar uygulamasına toplu taşıma desteği geliyor. Artık Apple Haritalar uygulaması ile bir yerden bir yere araba kullanmadan gitmek isterseniz toplu taşımalarla en uygun rotayı size çiziyor. Tek sıkıntı bu özellik Amerika, Çin ve Almanya’da kullanılabiliyor. Ayrıca da toplu taşıma araçlarında ödemeyi Apple Pay ile de yapabileceksiniz. Bunlara ek olarak yakınımda ne var ile de etrafında bulunanları görebilmenizi sağlıyor.

maps-transit

 

   Daha Gizli ve Daha Güvenli

Siri’nin tüm kayıtlarının anonim olarak tutulduğu belirtildi. Kullanıcı hayatını etkileyen gelişme de artık iOS cihazımıza 4 haneli şifre yerine 6 haneli şifre koyabileceğiz.

   Arayanı Bil

Sizi arayan numara mail veya mesajınızda geçiyor ise “Bu kişi olabilir” diye size bir öneri sunacak. Bu sayede adını bilmediğiniz numaranın kim olduğunu tahmin etmiş veya size tanıdık gelebilmesini sağlayacak.

   Apple Pay

Passbook uygulamasının adı Wallet (cüzdan) olarak değişti. Wallet ile tüm kartlarınızı ve biletlerinizi tek bir uygulama üzerinde toplayabiliyorsunuz. Ayrıca mağaza kartlarınızı da ekleyebiliyorsunuz. Apple Pay ile uyumlu uygulamalar geliyor. Örneğin, Pinterest uygulamasında beğendiniz bir eşyayı direkt olarak Apple Pay ile satın alabileceksiniz. Tabi büyük bir gelişme de İngiltere cephesinden geldi. Apple Pay Amerika’dan sonra İngiltere’yi de desteklemeye başladı.
Bu hızla Türkiye’ye ne zaman geleceğini (!) biz de merak ediyoruz.
wallet-rewards

   Not Uygulamasının Tasarımı  Değişti ve Özellikleri Geliştirildi

Not alma uygulaması iOS 9 ile büyük bir değişikliğe giriyor. Notlar uygulamasında artık çizim yapabilir, hızlıca fotoğraf ekleyebilir, yapılacaklar listesi hazırlayabilir ve notlarınızın görünümü değiştirebilirsiniz. Ayrıca safariden de link ekleyebilir ve tek tıklama ile linke gidebilir hale geleceksiniz. Benim de çok sık kullandığım Notlar uygulamasını büyük bir değişiklik bekliyor diyebiliriz.
notes-sketch

   Siri

Arayüzünde yapılan görsel değişikliklerle ve yeni yetenekleriyle dikkat çekti. İlk gösterilen yenilik de bir uygulamada iken “sonra hatırlat” diyerek uygulamadan çıkıyorsunuz ve size o uygulama için hatırlatma yapıyor. Bir diğer dikkat çeken yenilik de hatırlatmalarda konum hedefli hatırlatmaları da destekliyor artık. “Eve gidince hatırlat” diyerek kendinize hatırlatma oluşturabilirsiniz. Fotoğraf aratırken “İstanbul’da çektiğim fotoğrafları göster” diye komut verebiliyoruz.
ask-more-to-siri

   Gazetelik Uygulaması Yerine News Geldi

iOS 9 ile Gazetelik uygulaması en çok kullandığımız (!) uygulamaydı. Apple da bunun değişmesi gerektiğini düşünmüş olacak ki Gazetelik uygulamamız yerini News uygulaması ile değiştirdi. News uygulamasında dergileriniz yanında haber kaynaklarına da ekleyip takip edebileceksiniz. bir nevi flipboard yapısında olup sonsuz kaydırma yapısına sahip. İlgi alanlarınızı seçip size o konudaki haberleri sunuyor. Hatta eğer tasarlanmışsa etkileşimler ve hareketlerle daha hareketli bir arayüz sunuyor.
news-curated-selection

   iPhone’a Güç Tasarruf Modu Geldi

Android’de yıllardır olan bu özellik  iOS 9 ile iPhone’a da geliyor. Bu özellik sayesinde iPhone’un şarjı minimum seviyede iken 3 saate kadar kullanım ömrü sunmayı vaad ediyor. Şarj sorunu yaşayanları sevindirecek bir haber.  Ayrıca ayarlardan da isteğe bağlı olarak açılabilecek.
iOS-9-battery-life-improvements-head

    Nerede Olursanız Olun Videonuzu İzleyebileceksiniz

iPad’inizde Video izlerken video sayfasında kalmak zorunda olmayacaksınız. Videolarınız artık boyutunu ve yerini ayarlayabildiğiniz bir pencere içinde çalışacak. Çerçevesiz olan bu pencerede izlemek istediğiniz videonuzu izlerken arka tarafta başka uygulama içinde bulunabileceksiniz. Bu pencere her zaman üstte bulunacak.
Herkesin merak ettiği bence YouTube destekleyecek mi? Bu sorunun cevabı net değil. Sunumda ESPN uygulaması gösterildi bu konu sanırım uygulama destekli çalışıyor.

   Bölünmüş Ekran Desteği ve Slide Over

Beklenen bir özellik de iOS 9 ile iPad‘imize gelmiş oldu. iPad’de tek ekran üzerinde iki farklı uygulamayı açabileceksiniz. Yıllardır beklenen bu özellik sadece iPad Air 2‘ye geliyor. Sayfaları yarı yarıya açabilirsiniz ya da birini daha büyük açabilirsiniz. Ayrıca iki ekranı da farklı yönlerde aynı anda hızlıca hareket ettirerek hızlı çalıştığını da göstermiş oldular.Uygulamaları tek ekranda görüntüleme özelliği Slide Over ise iPad Air, Air 2, mini 2 ve mini 3‘e geliyor. yan taraftan hızlıca mesajınıza, takviminize, twitter’ınıza… vb. bakabilmenizi sağlayan bir yenilik.

Slide Over
Slide Over

   QuickType Özelliği iPad’e Geliyor

QuickType özelliği ile kopyala, kesyapıştır ve fotoğraf ekle gibi tüm metin ve dosya araçları klavyeye ekleniyor. Kelimelerin önerildiği bölüme eklenen araçlar iPad ile yapılan düzenlemeleri kolaylaştırarak üretkenliği arttırmayı amaçlıyor. Ayrıca iki parmağınızı klavyeye dokundurduğunuz zaman touchpad görevi yapıyor bu sayede hızlıca sayfa kaydırma yapabilir ve yazım imlecinin hareketlerini daha kolay yapabilir hale geleceksiniz.

keyboard-improvements

   Ve Oyun Severler için

iOS 9 ile ayrıca mobil oyun deneyiminde de iyileştirmeler yapılıyor. MetalAPI’sinin yanında SpriteKit, SceneKit, GameplayKit, Model IO ve ReplayKit özelliği ile mobil oyunlar artık daha gelişmiş grafiklere sahip olacak ve oyunculara yeni özellikler sunacak. Swift 2 ile ayrıca oyunlar artık daha az yer kaplayacak. Bunlara ek olarak Swift 2 nin de ık kaynak yapıldığını da belirtelim.
cg_0_roucaimcxt

   Ne Zaman Gelecek? ve Hangi Cihazlara Gelecek

iOS 9’un geliştirici betası şuan sunuldu. Halka açık betası Temmuz ayında beta.apple.com üzerinden sunulacak. Tam sürümü ise Sonbahar aylarında (tahmin edildiği gibi iPhone lansmanında) sunulacak. iOS 9 güncellemesi 1.3 GB alan kullanacak. Ayrıca OTA güncellemelerinde gereken en az 4GB boş alan 1.5 GB altına çekildi.
ios-9-1433789580
Desteklenen cihazlar ise;
iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3,
iPhone 4s , iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus
iPod touch 5. nesil
2011 yılında satışa sunulan iPhone 4s’e de gelecek olması biraz şaşırtsa da çok büyük yenilik olmaması neden diye sormamıza gerek bırakmadı. Sunumun başında Android güncellemelerine laf çarpan Apple, bu konuda hakkını verdi.


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bilgilendirmeleriniz güzel çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum faydalı işler yapmanız ayrıca güzel kutluyorum…