TÜBİTAK için Şok İddia: 10 Milyar Dolarlık Projeleri Yabancı Servislere Satmışlar!


15 Temmuz’dan sonra ülkede geniş çaplı soruşturmalar yürütülüyor. Terör örgütü FETÖ mensupları ve sempatizanlarını hedef alan soruşturmalar TÜBİTAK’a da sıçradı. Detaylara geçmeden önce belirtmek gerekir ki durum son derece ciddi ve oldukça üzücü.

Projeleri Yurt Dışına Servis Etmişler!

TÜBİTAK‘ın yetki bölümüne bir çok terör örgütü üyesinin sızdığı belirtilirken ülke yararına olacak binlerce projeyi yabancı yetkililere, şahıslara ve istihbarata sattıkları ortaya çıktı. 2009-20013 yılları arasında toplamda 80 bini aşkın bilim ve savunma sanayii projesini inceleyen TÜBİTAK, bunlarda para getirebileceklerini yurt dışındaki yabancı oluşumlara servis etmiş, sızdırmış. Öyle ki elde edilen rakamın 10 Milyar dolar olduğu belirtiliyor.
tubitak

Onlarca Dava Var, Karşı Çıkan Kovulmuş!

Ayrıca kurumdan bu tip olaylara tepki gösteren 600 çalışanın işten atıldığı ve bunların yerine yine kendi tiplerindeki insanları aldıkları da ifade edilenler arasında. Tüm bunlara ek olarak son dönemde TÜBİTAK’a açılan dava sayısının hayli fazla olduğu belirtiliyor. Hatta ve hatta Ankara OSTİM’de faaliyet gösteren bir firma, savunma sanayii projesini hayata geçirmeye hazırlanırken Polonya’da bir firmanın seri üretime geçtiğini öğrenmiş ve TÜBİTAK’ı 2014 senesinde dava etmiş. Bu tip davalar onlarcasına ulaşmış.
Sizlere burada olabildiğince TÜBİTAK’ın saçma sapan sebeplerle çok ciddi projeleri nasıl dereceye bile almadıklarını aktarmıştık. Bu projeler kendi çabaları ile yurt dışındaki diğer daha kapsamlı yarışmalara katılmış ve orada birincilikler elde etmişler ve ülkemizi gururlandırmışlardı. TÜBİTAK ise…


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir