Turkcell ve Yandex Ortaklığında Yerli ''Yaani'' Arama Motoru


Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada Türkiye’nin kendi arama motoruna sahip olması gerektiğini ve bunun ciddi bir mesele olduğunu belirtmişti. Bu açıklamanın ardından farklı girişimler ortaya çıkmış ve bazıları ciddi tepkilere maruz kalmıştı.

Ancak şimdiki gelişme Turkcell ve Yandex kanadından geliyor. Rus haber kaynaklarında ortaya çıkan bilgilere göre Yandex ile ülkemizin en büyük GSM firmalarından olan Turkcell ortaklığında bir arama motoru geliştiriliyor. Türkiye’ye özel tamamıyla Türkçe içerikler ile geleceği belirtilen ”Yaani” adlı arama motoru hakkında henüz tüm detaylar kesinleşmiş değil.

Öte yandan Yaani.com alana dının Turcell adına kayıtlı olması ve 2006 yılında alınıp son güncellemesinin de geçtiğimiz hafta yapılmış olması iddiaları dahada ciddi bir boyuta çekiyor. Bununla birlikte Yandex’in bu hamlesi Türkiye’deki Google ağırlığını kırmak olduğuda belirtilenler arasında. Zira ülekemizin en güçlü operatörüyle yapılan bu işbirliğinin başka bir açıklamasının olması zor.
İlginizi Çekebilir; Geliyoo’ya Rakip Geldi; Gidiyoo!
Yaani adlı ”yerli” arama motoru eğer hayatımıza girecekse çok yüksek bir ihtimalle Yandex’in altyapısının kullanıldığı bir platform olması kuvvetle muhtemel. Şimdilik ne Turkcell nede Yandex kanadından bir açıklama gelmiş değil. Yeni detaylar çıktığında sizleri bilgilendireceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir