Turkcell'den Arama Motoru; Yaani! | Dijitaller

Turkcell’den Arama Motoru; Yaani!


Motor

Turkcell bugün düzenlediği bir etkinlik kapsamında ”yerli” arama motoru Yaani‘nin duyurusunu gerçekleştirdi. Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışıldığı aktarılan Yaani’nin kendi dilimize hakim bir arama motoru olarak geliştirildiği aktarılıyor.

Şimdilik sadece iOS ve Android uygulama olarak çalışan Yaani, çok yakında kendi web sayfasına da sahip olacak ve oradan da aramalar yapılabilecek. Yaani ile Turkcell’in esasında hedefi ülkemizde oluşturulan dijital verinin dışarıya değil de içeride kalmasını sağlamak. Dijital verilerimizin elbette bizler de dışarıya çıkma taraftarı değiliz.

Bununla birlikte Yaani, sadece Turkcell kullanıcıları tarafından kullanılmayacak elbette, isteyen herkes kullanabilir. Ancak Turkcell’li iseniz bazı avantajlarınız da olacak. Örneğin uygulamayı ilk defa indirdiğinizde 1 GB, kullandığınızda da eksta 1 GB daha internet size verilecek. Öte andan tarayıcıda yapılan aramalar internet paketinizden götürmeyecek ancak arama sonucunda çıkan sayfalara tıkladığınızda bunlar internetinizden gidecek elbette. Lokasyon tabanlı çalışma gösteren Yaani’de örneğin filmler aramasını yaptığınızda sizin konumunuza yakın sinemalarda oynayan filmler ve saatleri size gösteriliyor. Aynı şekilde bu havadurumu için de geçerli.

Esasında Yaani’nin eleştirilecek veya eksik olduğu yerler yok değil ancak bu sefer eleştirmek yerine biraz daha yapıcı olmayı tercih edeceğim.

Fakat ortada önemli bir soru işareti var ki bunu söylemessem size yanlış yapmış oluruz. Kaan Terzioğlu, Google ve Yandex ile arama motoru için bir işbirliği yapmadıklarının altını çiziyor. İlginçtir ki yaklaşık beş gün önce Rus haber sitesi Izvestianın aktardığına göre Yandex ile Turkcell’in bir işbirliği içinde olduğu ve Yandex destekli Yaani adında arama motorunun geliştirildiği belirtiliyor. Açıkçası hangisi doğru bu noktada emin değilim.

En iyisi mi siz de bir deneyin;

Android için Yaani

iOS için Yaani

Yaani web sayfası

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turkcell’den Arama Motoru; Yaani!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz