Turkcell'den Arama Motoru; Yaani!


Motor

Turkcell bugün düzenlediği bir etkinlik kapsamında ”yerli” arama motoru Yaani‘nin duyurusunu gerçekleştirdi. Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışıldığı aktarılan Yaani’nin kendi dilimize hakim bir arama motoru olarak geliştirildiği aktarılıyor.
Şimdilik sadece iOS ve Android uygulama olarak çalışan Yaani, çok yakında kendi web sayfasına da sahip olacak ve oradan da aramalar yapılabilecek. Yaani ile Turkcell’in esasında hedefi ülkemizde oluşturulan dijital verinin dışarıya değil de içeride kalmasını sağlamak. Dijital verilerimizin elbette bizler de dışarıya çıkma taraftarı değiliz.

Bununla birlikte Yaani, sadece Turkcell kullanıcıları tarafından kullanılmayacak elbette, isteyen herkes kullanabilir. Ancak Turkcell’li iseniz bazı avantajlarınız da olacak. Örneğin uygulamayı ilk defa indirdiğinizde 1 GB, kullandığınızda da eksta 1 GB daha internet size verilecek. Öte andan tarayıcıda yapılan aramalar internet paketinizden götürmeyecek ancak arama sonucunda çıkan sayfalara tıkladığınızda bunlar internetinizden gidecek elbette. Lokasyon tabanlı çalışma gösteren Yaani’de örneğin filmler aramasını yaptığınızda sizin konumunuza yakın sinemalarda oynayan filmler ve saatleri size gösteriliyor. Aynı şekilde bu havadurumu için de geçerli.


Esasında Yaani’nin eleştirilecek veya eksik olduğu yerler yok değil ancak bu sefer eleştirmek yerine biraz daha yapıcı olmayı tercih edeceğim.
Fakat ortada önemli bir soru işareti var ki bunu söylemessem size yanlış yapmış oluruz. Kaan Terzioğlu, Google ve Yandex ile arama motoru için bir işbirliği yapmadıklarının altını çiziyor. İlginçtir ki yaklaşık beş gün önce Rus haber sitesi Izvestianın aktardığına göre Yandex ile Turkcell’in bir işbirliği içinde olduğu ve Yandex destekli Yaani adında arama motorunun geliştirildiği belirtiliyor. Açıkçası hangisi doğru bu noktada emin değilim.
En iyisi mi siz de bir deneyin;

Android için Yaani

iOS için Yaani

Yaani web sayfası


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir