Türkiye'de İnternet 23 Yaşına Girdi!


Dünyanın en büyük teknolojisi ve haberleşme ortamı olan İnternet, senelerce hayatımızda olan bir olgu. Özellikle internet kullanımı ülkemizde son yıllarda ciddi artışlar göstermesi bu alanda yatırımları hızlandıran faktörlerden biri konumunda. İnternet tarihimize baktığımızda bugünün önemi aslında büyük zira 12 Nisan tarihide Türkiye ilk kez internete bağlanmıştır.

internet kullanım istatistikleri
Türkiye’de İnternet Kullanım İstatistikleri

Türkye’de ki ilk internet bağlantısı 12 Nisan 1993’te ODTÜ’den Washington arasındaki kiralık hat ile gerçekleştirilmişti ve bunun üstünden tam 23 sene geçti. SFNet‘e TCP/IP protokolu üzerinden sağlanan bu bağlantı aslında Türkiye’de  internet temellerini attı. Bu adımdan sonra 1994’te Ege Üniversitesi, 1995’te Bilkent, 1995’te Boğaziçi ve 1996’ta İTÜ internet bağlantısını gerçekleştirdi.
Zamanla gelişen internet izimiz güncel verilere göre oldukça iyi rakamlara ulaşmış bulunmakta. Türkiye nüfusunun %70’i internete bağlanabilir konuma sahipken nüfusun %58 internete bağlı durumda, bu rakam yaklaşık 46 Milyon kullanıcı yapıyor. Son bir yılda kullanıcı sayısında %10 artış sağlanan ülkemizde mobil genişbant kullanımı ise %40 dolaylarında. Aslında Adil Kullanım Kotası’nı mantıklı bir seviyeye çıkartsalar bu rakamlar daha da artar. Her neyse doğum günün kutlu olsun İnternet.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir