İşletim sistemlerimizde güvenlik açıkları ne durumda?


Günümüz dünyasında güvenlik kullanıcıların artık çok daha fazla önem verdiği bir konumda. GFI tarafından hazırlanan ve Neowin.net tarafından yayınlanan raporlara göre işletim sistemlerimiz pekte güvenli sayılmaz. Bu güvenlik açıkları Hackerler için sizi hedef konumuna getirebilir ve sizden bilgileriniz çalınabilir, çalınan belgeler,bilgiler karşılığında para talep edilebilir.
os-chart_story
Apple güvenlik açığında beklenmedik bir şekilde lider konumda. Apple‘ın masaüstü işletim sistemi olan OS X ve mobil işletim sistemi olan IOS yayınlanan listede lider olarak yerlerini almışlar. OS X 147 güvenlik açığı ile lider IOS ise 127 açık ile ikinci konumda. Onları takip eden Linux Kernel ise 119 açık ile üçüncü sırada. Bunları sırasıyla Microsoft Windows Server 2008, Windows 7 takip ediyor.
Listede güvenlik açıkları Yüksek, Orta ve Düşük olarak sınıflandırılmış. İşletim sistemi tarafında Microsoft rakiplerine göre daha başarılı olduğunu söylemeliyiz.
application-chart_story
İşin uygulama tarafında ise Microsoft başarısını sürdüremiyor ve IE 242 olağan açık ile açık ara lider oluyor ayrıca bu açıkların büyük bir kısmı Yüksek dereceye sahip. En yakın rakibi olan Google Chrome‘da 124 açık bulunuyor. Üçüncü konumda ise Mozilla Firefox bulunuyor.
Umarım firmalar güvenlik açıklarını en kısa zamanda kapatırlar ve daha stabil bir sistem oluşturabilirler. Bir sonraki yazıya kadar esen kalın.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir