Twitter, Facebook ve Instagram’a Erişim Sorunu Yaşanıyor


Son bir kaç saattir Internet kullanıcılarının bir kısmı popüler sosyal medya platformlarından Twitter, Facebook ve Instagram’a erişim problemi yaşamakta. Saat 18:15 suları civarından şahsen benim de yaşadığım sorun halen çözülebilmiş değil fakat Dijitaller olarak sorunun çözümünü bulduk.

Yaptığım bazı araştırmalar sonucunda Twitter, Facebook ve Instagram’a erişim problemi yaşayan kullanıcıların tamamının TurkNet kullanıcısı olduğuun fark ettim. Muhtemelen sorun TurkNet kaynaklı gibi görünüyor. Yurt dışı çıkışlarda bir problem olmuş olabilir. Fakat tekrardan belirtmek gerekir ki tüm TurkNet kullanıcıları da bu erişim sorunuyla karşılaşmamakta.

Sorunun çözümü ise oldukça basit. DNS değiştirmek. Çoğu Pc kullanıcısının aşina olduğu DNS değiştirme işlemini tekrardan hatırlatmak gerekirse şu adımları izlemeniz gerekmekte:

Windows 10’da, Ayarlar – Ağ ve Internet sekmesinin alt bölümünden Ağ ve Paylaşım Merkezini açmanız gerekiyor. Açılan sayfanın solunda yer alan “Bağdaştırıcı ayarını değiştir” ibaresine tıklayın. Gelen sayfadan görselde görülen işlemi yapın.

Buraya geldikten sonra 2 ile işaretlediğimiz ayar üzerine çift tıklamanız gerekmekte. Açılan sayfadan DNS’i değiştirebilirsiniz. Hemen aşağıdaki görselden de göreceğiniz gibi ayarları değiştirin. Biz DNS olarak Google DNS’i (8.8.8.8 – 8.8.4.4) tercih ettik. Dilerseniz farklı DNS adreslerini kullanabilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Youtube’a bakmamıştım kontrol ettim, evet onda da erişim sıkıntısı yaşanıyor. Ancak DNS değişikliği sayesinde ona da erişilebiliyor.