Netflix Türkiye’de Sansür Yok Ebeveyn Filtresi Var


Bildiğiniz gibi RTÜK tasarısı sonrası Netflix’te sansür olup olmayacağı bir süredir tartışılmakta. Netflix her ne kadar sansür olmayacağı anlamında açıklamalar yapsa da içeriklerin fragmanlarına uyguladığı sansürler ile yine kullanıcıların tepkisinden kaçamamıştı. Netflix Türkiye’nin bir süre önce yaptığı açıklama ise hem sansür isteyen tarafı hem de istemeyen tarafı rahatlatacakmış gibi görünüyor.

Netflix Türkiye, RTÜK tasarısı ile denetim altına girmesinden sonra bir çeşit ebeveyn filtresini Türkiye özelinde aktif ediyor. Getirilen ebeveyn filtresi sayesinde 18 yaş ve üzeri içerikler veya çocukların izlemesini istemediğiniz içerikle 4 haneli bir PIN ile koruma altına alınıyor.

Bu denetim için iki farklı seçenek sunulmuş durumda. Birincisi Hesap Düzeyi. Bu ayar aktif edildiğinde  belirli yetişkinlik düzeyinin üstünde bir içerik açıldığından ve ya seçilen içerikler açılmak istendiğinde PIN girilmesi isteniyor. İkinci ayar ise Profil Düzeyi. Bu ayar ile belirli profilde izlenilebilen içerikler için yetişkinlik düzeyini ayarlıyorsunuz.

Netflix tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

“Netflix olarak yıllardır ebeveynlere çocuklarının izledikleri yapımları denetleme olanağı sunuyoruz. Ancak yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye’de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldık. Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkanına sahip olacak. Dünyanın farklı noktalarında bu ve benzeri uygulamalara başvuruyoruz. Amacımız, kreatif özgürlük sunmaya devam ederken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruyabilmek.”


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir