Twitter, Facebook ve YouTube Erişime Engellendi!


Kısa süre önce internet kullanıcıları 25 Ağustos akşamı saat 23:07 itibariyle çeşitli sosyal medya sitelerine erişememeye başladığını ve internetin ciddi oranda yavaşladığını bildiriyor. Ülkemizde bu tip olaylar geçtiğimiz dönemlerde de yine sık sık yaşanmıştı. Elde ettiğimiz bilgilere göre Facebook, Twitter, YouTube, Instagram ve Vimeo’ya erişime engellenmiş durumda.
Cqu-5HEWgAAkcnD.jpg
Şimdilik resmi bir açıklama verilmezken ülkemizin son günlerde terör örgütleriyle çatışma halinde olduğu ayrıca yine kısa süre önce Van’da bir saldırının olduğu ve 2 şehitin olduğu bilinmekte. Tahminlerimizde göre erişim engelinin nedeni belirttiğimiz gibi Van’da yaşanan emniyet amirliği binasına yapılan saldırı olabilir. Ancak yine söylemekte fayda şu an itibariyle bir resmi açıklama bulunmamakta.

Erişime Engelli Sitelere Nasıl Girebilirim?

Hali hazırda erişime engellenmiş sosyal medya sitelerine erişebilmek için bilgisayarınız veya telefonunuzdaki DNS adresini değiştirmeniz gerekmekte. Ancak bazı kullanıcılar DNS değişikliği yaptıkları halde sitelere giremediğini bildirmekte. İkinci ve en kesin çözüm ise VPN uygulamalarını kullanmak. Google Play ve AppStore’da bulunan uygulamaları, Chrome eklentisi olan ZenMate’i kullanabilirsiniz. Yine farklı çeşitli VPN uygulamaları bulunmakta.
*Güncelleme; Erişime engellenen sosyal medya siteleri erişime tekrar açıldı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir