Ülkemizden Harika Haber; Ortaokul ve Liseye Kodlama Dersleri Geliyor


Ülkemizde teknoloji adına gelişmeler son dönemde umut verici.  İlk olarak Aziz Sancar ile Nobel Kimya Ödülü sonra İlayda Şamilgil ile NASA Mars ekibi ve hemen ardından yerli Tinylab girişimi bizleri gururlandırmıştı. Şimdi ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK, ortaokul ve liselerde kodlama derslerinin eklenmesi için çalışmalar sürdürdüklerini açıkladı.
iStock_000022454356_Medium-950 (960 x 540)
Bakan Fikri IŞIK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma sürdürdüklerini ve çalışma sonrasında ortaokul ve lise müfredatına kodlama derslerinin ekleneceğini söyledi. Şuan için tüm ayrıntılar belli değil. Derslerin kim tarafından verileceği, ne düzeyde olacağı ve seçmeli mi olacağı belirsiz. Ancak bir şey var ki bu hamle son derece önemli.
Eğer kodlama dersleri başarılı bir şekilde öğrencilere verilebilirse ülkemiz açısından geleceğin daha parlak olacağını söyleyebiliriz. Zira günümüz çağında bir donanım yapmaktan ziyade o donanımı konuşturmak çok daha önemli. Bunun içinde ”yazılım” kanadında güçlü olmamız şart.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir