Uzaya Gidecek İlk Türk; Uçmaktan Korkmuyorum, İstanbul’da Yaşamak Daha Tehlikeli


İTÜ’de uzay mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı‘nın en büyük hayali uzaya gitmekti ve bu hayalin gerçekleşmesine çok az bir süre kaldı. Arkadaşlarının “Bir şirket uzaya turist götürecekmiş” demesi üzerine “Neden o ben olmayayım?” diyerek harekete geçen Kayıkçı, gerekli çekilişlerden ve testlerde geçerek Türkiye’de ilk üçe girmeyi başardı.
Sonrasında NASA tarafından 60 ülkeden gelen 107 kişi arasında bir hafta süren zorlu bir eğitimden geçen Halil, uzaya gitmeyi kazanan 23 kişi arasında yerini kaptı. Böylece 2017 yılında uzaya gidecek olan ilk türk unvanına sahip olan Halil ülkemiz açısından da dolayısıyla tarihi bir adıma imza atacak.
ozel-haber-uzay-yolcusu-ilk-turk-2-8418413_o-jpg
Esasında bu uçuş 2015 yılı için planlanmıştı ancak uzay aracı Virgin Galactic test uçuşu sürecinde bir arıza yaşayarak infilak etmişti ve iki pilottan biri hayatını kaybetmişti. Bu gecikmeden dolayı proje 2017 yılına ertelenmişti.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Halil Kayıkçı şu söylemlerde bulundu; “Yüzde 98, 99 ihtimalle Churasan diye Karayip adası var. Biz oradaki uzay limanında aracımıza binip roketlerimizi çalıştıracağız. 2 kişilik uzay aracında co-pilot gibi olacağım. Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul’da yaşamak daha tehlikeli bence. Eve giderken daha fazla tedirgin oluyorum”


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Arkadaşın başarısını kutluyorum ancak hiç kimse “İstanbul’da Yaşamak Daha Tehlikeli” şeklinde bir açıklamada bulunamaz, edepsizliktir, içtiğin su kabına tükürmektir… Ayrıca bu sözü desteklercesine başlık atmanızda size yakışmıyor. Yaptığınız işi ciddiye almadan sallamasyon yazılar yazmayın!!. Bu arkadaşın dengesiz düşüncesini tutup Bilim haberi diye paylaşmak da bir o kadar dengesizce…..

    1. Sen ne kullandım acaba istanbul gerçekten tehlikeli sanırım hic sokaklarında gezmemissin