Wikipedia; İlgili Makaleler Değişti, Erişim Yasağı Neden Hala Sürüyor?


Hey hey Wickie

Wikipedia‘yı bünyesinde barındıran Wikimedia Vakfı’nın başkanı Katherine Maher, Vikipedi’nin Türkiye’de erişime engellenmesi hakkında bir açıklama yaptı. Maher, iligili makalelerin güncellendiğini belirterek erişim yasağının kalkmasını umduklarını belirtti.
Wikipedia (Vikipedi) neredeyse 1 yıldır ülkemizde erişime engelli durumda. Bunun nedeni olarak Türkiye’nin Foreign involvement in the Syrian Civil War (Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi), State-sponsored terrorism (Devlet Destekli Terörizm) makalelerinde yer alması gösteriliyor.
Gazete Habertürk’ten Burak Güleç’in sorularını yanıtlayan Katherine Maher; “Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz” açıklamasında bulundu.
Maher, ayrıca konuşmasında BTK’nın çok hızlı bir şekilde siteyi erişime engellediğini ve kendilerine cevap verme fırsatlarının dahi olmadığını aktardı. Makaleleri düzenleme yetkisinin ise Wikipedia’nın kıdemli editörlerinde olduğunu aktardı. Maher son olarak Türkçe’deki en büyük bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’nın tekrar erişime açılacağı günü iple çektiklerini ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) erişimin engellenmesiyle ilgili kararını beklediklerini söyledi.


Kısaca özetlemek gerekirse Wikipedia’da bulunan ilgili makalelerin düzenlendiği aktarılıyor ancak bu makalelerde Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği yine de belirtilmekte. Devlet Destekli Terörizm makalesinde Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, Rusya, İtalya ve İsrail gibi pek çok ülke daha yer almakta.
#Kaynak; HaberTurk


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir