Windows 10 Kaynak Kodları Sızdırıldı, Tehlike Büyük Olabilir


Ne diyebiliriz ki… Microsoft.

Yayınlanan yeni bir rapora göre Microsoft’un Windows 10 işletim sistemine ait son derece hassas bilgilerin çevrimiçi ortamlara sızdırılmış durumda. Sızdırılan dosya ve veriler daha önceden alışık olduğumuz güvenlik açıkları değil, daha kötüsü.
The Register’in iddiasına göre 32TB boyutunda yüksek hassasiyetli Windows 10 kaynak kodları paylaşılmış durumda. Rapora göre ilgili dosyalar Beta Archive sitesinde yayınlanmış, olayın duyulmasından sonra site yöneticileri kamuya açık olmayan ilgili dosyaları FTP sunucularından kaldırmış.
32 TB’lık dev verili yığınının içerisinde Microsoft’un şirket için Windows sürümüne ait çekirdek kaynak kodları yer almakta. Ayrıca Windows 10 donanım sürücüleri, PnP kodu, USB ve Wi-Fi yığınları, depolama sürücüleri ve ARM’e özgü OneCore çekirdeğinin kaynak kodlarının bulunduğu “Microsoft Shared Source Kit” de bu veriler içerisinde. 
Ek olarak Microsoft’un şimdiye kadar yayınlamadığı Windows 10 yapıları ve Windows 10 Mobile Adaptation Kit de yine veri yığının içinde olduğu belirtiliyor. Bu verilerin, Windows sistemlerini hacklemek ve güvenlik açıklarını bulmak için kullanılabileceği belirtilirken WannaCry gibi büyük çaplı saldırılara kapı araladığı aktarılıyor.
Konu hakkında Microsoft Sözcüsü, The Verge’e yaptığı bildiride, sızıntıyı onayladıklarını ilgili verilerin Microsoft Shared Source Kit olduğunu ve bunların OEM ve ortaklar ile paylaşıldığını aktarıyor.
Microsoft’tan resmi detaylı bir açıklama gelmiş değil ancak bu durumun firma için utanç verici olduğunu söyleyebiliriz.
Kaynak; The Verge The Register


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir