MediaTek Helio X30 Tanıtıldı; 10nm ve 10 Çekirdek Bu Yongada!


MediaTek son dönemlerde Helio serisi ile birlikte bir çok modelde yer bulmaya başladı. Eski kötü imajını temizleyen MediaTek artık tepeye oynama hedefinde. Kısa süre önce Helio X30 yongasını tanıtan firmanın bu yongasının hayli güçlü olduğu görülüyor. TSMC tarafından 10nm FinFET sürecinde banttan geçecek olan yonga, firmanın 10 çekirdekli tasarım yapısını da yine sürdürüyor.
Halio X30 yongası, Helio X20 ve X25’de olduğu gibi 3 kümdenden oluşuyor. En güçlü olan ilk küme 4 adet 2.8 GHz çalışan Cortex A73 birimlerini barındırıyor. İkinci kümede ise yine 4 çekirdekli Cortex A53 birimleri bulunuyor ve bunlar 2.2 GHz hızında görev alıyor. Son olarak ise 2 adet Cortex A35 çekirdekleri 2.0 GHz hızında çalışıyor.
maxresdefault
Dahili grafik birimi tarafında ise MediaTek çok güçlü 4 çekirdekli PowerVR 7XT GPU’sunu konumlandırmış. Özellikle mobil taraftaki Sanal Gerçeklik içerikleri için yeterli performans sergileyecektir.
Yonga kamera tarafında ise maksimum 40 MP sensörleri destekliyor. En yüksek 24 MP çözünürlüklü videolara izin veren yonga 120FPS veya 60FPS videolara da izin veriyor. Bellek tarafında 8GB LPDDR4 1600MHz destekleyen Helio X30 aynı zamanda Cat. 12 LTE modemi de bünyesinde barındırıyor. Bu işlemciyi 2017 yılının ikinci yarısında görmeye başlayacağız.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir