YouTube Kanallarından Vergi Alınacak!


YouTube artık sadece video izleme platformu değil ve bir çok platform ile iç içe geçmiş bir yapı halinde hizmet veriyor. Ülkemizde ise Youtuber‘ların kanallarından kazandıkları gelirler hakkında vergi konusunda uzunca bir süredir tartışmalar yaşanıyor. Bu tartışmalar artık Maliye Bakanlığı tarafından sonlandırıldı diyebiliriz zira artık gelirlerden vergi alınacak.

Adsız (1055 x 593)
YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın.

Verginin alınmasında tüm ayrıntılar açıklanmış değil ancak bu işten yani video paylaşım sitelerinden  (YouTube, İzlesene, Dailymotion vb) içerik üreterek para kazananlardan artık vergi alınacağı belirtildi. En popüler 10 kanalın incelendiği belirtilirken bu kanalların yıllık ortalama gelirlerinin 2 Milyon 466 Bin Dolar olduğu açıklandı. Yapılan diğer kanal incelemeleri ve kazanılan gelirler hakkında yapılan çalışmalar sonucunda 4-5 Milyon lira vergi tahakkukunun meydana geldiği belirtiliyor.
Vergiden kaçmak isteyenlerin hesaplarını KKTC’ye taşıdıkları da söylenenler arasında. Ayrıca bu kişiler için de düzenlemenin geleceği açıklandı. Uzunca bir süredir söylenen YouTube’un Türkiye Ofisi hakkında da yine aynı açıklama yapıldı; Türkiye’de ofis açmak zorundalar. Öte yandan örneğin Dailymotion‘ın TR ofisinin olduğu ve vergisini ödediği biliniyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir