Yurtdışı Alışverişlere Vergi Geliyor!


Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklama gündeme bomba gibi düştü. Yeni düzenleme yurtdışından alışveriş yapanları olumsuz etkileyecek.

Bir süre önce Maliye Bakanı Naci Ağbal, yurtdışındaki e-ticaret siteleri hakkında yeni bir düzenleme uygulayacaklarını belirtti. Düzenleme, ülkemizde resmi olarak faaliyeti bulunmayanları e-ticaret şirketlerini kapsayacak.
Yani, Türkiye’de herhangi bir mükellefi olmayan dolayısıyla verginin alınmadığı e-tiracet şirketlerinden ilginç bir yolla vergi alınacak. Bankalar aracılığıyla bu belirli firmalara yapılacak ödemelere belli orandan stopaj uygulanacak. Elektronik ortamda bankalar aracılığıyla ödenen para bir miktar kesintiye uğrayarak karşı tarafa iletilecek, dolayısıyla kabaca tarif ediyorum; 10 dolarlık bir ürün aldınız ve bunun ödemesini kartınız ile yaptınız. Ancak bu 10 dolarlık ödeme bir kesintiye uğrayacak ve alışveriş yaptığınız kuruma eksik para gidecek.
Tabi bunun biz tüketicileri pek etkilemeyeceğini düşünebilirsiniz ancak bu böyle olmayacak elbette. Kendilerine eksik miktarda para geldiğini gören e-ticaret işletmeleri ya Türkiye’ye olan ürün gönderimini durduracak ya da stopaj miktarını ürün fiyatına dahil edecek.
Bakan Naci Ağbal projenin çalışmalarının halen sürdüğünü, e-ticaret alışveriş denetimi için 100-200 kişilik bir ekip kurulacağını da aktarıyor. Son olarak bu proje hayata geçerse Amazon gibi vergiden kaçmayan firmalar etkilenmeyecek ancak Çinli e-ticaret firmaları için aynısını söylemek olanaksız.
Konu hakkında neler düşündüğünüzü Dijitaller Akış‘ta bizlerle paylaşabilir yada hemen aşağıdan yorum yapabilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir