9 Dolarlık C.H.I.P Bilgisayar Satışa Çıkıyor!


Kickstarter’da başlayan 9 Dolara bilgisayar projesi sonunda gerçek oluyor. C.H.I.P bilgisayar projesi, Kickstarter’da çıkışıyla birlikte büyük ilgi toplamıştı ve hedeflenen 50.000 Dolar’lık bağış barajı çabucak geçilmişti. Hatta proje barajı geçip 2 Milyon Dolardan daha fazla bağış toplamayı başarmıştı.
chip bilgisayar
Next Thing Co. tarafından yaratılan projenin artık sonuna gelindi zira geliştirici kiti/mini bilgisayar, C.H.I.P sonunda satışa çıkıyor. C.H.I.P bilgisayarın donanım bileşenlerine baktığımızda aynı seviyedeki rakiplerinden daha güçlü olduğunu görüyoruz ayrıca C.H.I.P, yazılımsal olarak da bir hayli iddialı zira beraberinden ek yazılım, destek ile birlikte geliyor.
chip vs rasberry pi zero
Cihazın donanımına baktığımızda 1GHz ARMv7 işlemci, 512MB RAM, 4GB NAND bellek ile geliyor. Genelde rakipleri SD Card desteği sağlıyor ancak SD Card’lar NAND belleklere nazaran daha yavaş. Bağlantı tarafında USB, Wi-Fi 802.11B/G/N ve Bluetooth 4.0′ı desteği sayesinde kablosuz fare ve klavyeyi cihaza bağlamanız mümkün. Bunun yanı sıra ek olarak satışa sunulan HDMI, VGA aparatları ile görüntü aktarımı sağlayabilirsiniz.
29d4e1eb454cbfe41e9fd5541aa512db_original
C.H.I.P bilgisayar 40mm x 60mm ebatlara sahip olmakla birlikte yine bu kite Li-Po batarya bağlayabilir ve çok daha farklı senaryolar yaratabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için buradan Kickstarter sayfasına ulaşabilir eğer satın almak istiyorsanız buradan rezervasyon alabilirsiniz. Aşağıdan ise ilgili videoyu izleyebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir