Akıllı Telefon ve İnternete Belediye Vergisi Geliyor


Geçenlerde yaptığımız haberimizde ülkemizdeki akıllı telefonların fiyatlarının yarısının vergi olduğunu sizlere aktarmıştık. Şimdi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni taslak önerisi kapsamında yeni bir vergi daha yolda. Akıllı telefonlar, internet ve doğalgaz faturalarına ek %1’lik vergi yansıtılması gündemde.
Belediye Vergisi olarak adlandırılması planlanan yeni verginin belediyelerin mali açıklarını ve yaşadıkları maddi sıkıntılarını çözmesi yolunda önemli olacağı belirtiliyor. Ayıca alınan %10 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) gelirlerinin de yine belediyelere aktarılması taslakta mevcut.
akıllı telefonlar
Yeni değişiklik ile birlikte belediyelerin yıllık gelirlerinde 40 Milyar TL civarında bir kaynak yaratılması ön görülüyor. Öte yandan dediğimiz gibi bu şuanda bir taslak önerisi yani yasalaşmış bir şey ortada yok. Şimdilik görüşme sürecinde olan önerinin önümüzdeki günlerde netleşeceğini söyleyebiliriz. Şahsen özellikle akıllı telefonlardan çok fazla vergi alındığını söylemeliyim.
Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.