AMD Radeon RX Vega ve Ryzen Threadripper Hakkında Yeni Detaylar ve Çıkış Tarihi


Computex 2017 fuarında boy gösteren AMD, yeni ürünleri hakkında bazı detayları paylaştı.

AMD’den aslında Computex fuarında yeni ürünlerini tanıtmasını ve rakiplerine gözdağı vermesini bekliyorduk fakat firma oldukça sönük bir fuar geçirmeyi tercih etmiş. AMD, Radeon RX Vega ekran kartı ve Ryzen Threadripper işlemcilere dair yeni bilgiler verse de çoğu detayı sonraki zamanlara sakladı.
AMD, sahnede bazı bilgiler ve demolar gösterdi. Bu demolarda Radeon RX Vega ve Ryzen Threadripper birlikteliği kullanıldı.
Computex 2017’ye dair tüm haberleri BURAYA tıklayarak takip edebilirsiniz.

Ryzen Threadripper

AMD’nin yeni işlemci ailesi olan Ryzen Threadripper, hali hazırda piyasada yer alan Ryzen işlemcilerin üstüne konumlanıyor ve soket yapısı da değişiyor. AMD, bir kez daha Ryzen Threadripper serisinin tepe modeli olan 16 çekirdekli ve 36 izlekli işlemciyi onayladı fakat daha kaç tane işlemci olacağı yada frekans hızları gibi detayları açıklamadı.

ASUS X399 ZENITH EXTREME Anakart

Öte yandan Ryzen Threadripper ailesinin tamamı 4 kanal DDR4 desteği, 8 DIMM desteği ve 64 PCIe desteğine sahip. Özellikle PCIe hat desteği önemli zira Intel’in dün duyurduğu Core i9 -Core X işlemcilerinde maksimum 44 PCIe desteği sunuluyordu ve bu sayı alt işlemcilerde 20’ye düşüyordu. Yani AMD bu noktada avantajlı.
Bununla birlikte Ryzen Threadripper işlemcileri destekleyecek olan X399 platformu da resmiyete kavuştu. X399 anakartlar ve Ryzen Threadripper işlemciler yaz bitmeden piyasada olacak ve o zamana kadar tüm detaylar açıklanacak.

Radeon RX Vega

Eğer bizleri takip ediyorsanız AMD’nin bir süre önce Radeon RX Vega Frontier adında profesyonel kullanıcılara hitap eden bir ekran kartı duyurduğunu biliyorsunuzdur. Buna ek olarak firma oyuncu sınıfına hitap eden Radeon RX Vega ekran kartlarını da yakın zamanda piyasaya sürecek. AMD’nin açıklamasına göre 27 Haziran’da RX Vega Frontier piyasaya girecek ve bundan bir ay sonra yani Temmuz ayında da Siggraph 2017 etkinliğinde diğer RX Vega ekran kartları tanıtılacak.

Radeon Vega Frontier’den bildiğimiz kadarıyla VEGA 10 GPU’su 4096 Stream işlemcisi, 16GB HBM 2 bellek, 1550MHz hız ile 13 TFLOPS performans, 480GB/s bant genişliğine sahip durumda.
Performans bakımından ise tüketici sınıfı RX Vega kartlarının, Frontier sürümünden hızlı olacağı açıklanmıştı. Yani tahmini konuşmak gerekirse RX Vega kartlar, GTX 1080Ti ve Titan Xp kartlarına benzer bir performans gösterecektir.

AMD, etkinlikte 16 çekirdekli Threadripper işlemci, X399 anakart ve 2 adet Radeon RX Vega ekran kartının yer aldığı bir sistemde 4K Ultra ayarlarda Prey oyununun oynanış demosunu da gösterdi. Oldukça akıcı bir şekilde oynandığını görüyoruz ancak yırtılmalarda gözümüzden kaçmıyor. Bu yırtılmalar monitörün FreeSync desteğinin olmadığını ve yüksek FPS değerlerinde oyunun oynandığını gösteriyor.

Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir