AMD Ryzen İşlemcilerdeki ''X'' Takısının Anlamı Belli Oldu


Sizlere bir hafta önceki yazımızda AMD’nin Ryzen işlemci ailesini tümüyle aktarmıştık. Fakat işlemci modellerinde daha önce görmediğimiz bir detaya rastladık. AMD’nin bazı Ryzen işlemcilerinin sonunda ”X” takısı yer almaktaydı. Bunun OverClock için olduğunu tahmin ediyorduk ancak detaylarına hakim değildik. Şimdi ise bunun anlamınıda artık biliyoruz.

Gelen bilgilere göre sonunda X takısı olan Ryzen işlemciler XFR yani Extended Frequency Range özelliğine sahip olacak. AMD’nin SenseMI adını verdiği yeni teknolojilerden biri olan XFR sayesinde işlemci, sistemde güçlü bir soğutucu algıladığı zaman otomatik olarak kendi boost frekansının yukarılarına dinamik olarak çıkabiliyor. Kullanıcının müdehalesi olmadan işlemci kendisini OC yapıyor diyebiliriz basitçe.

Elimizde olan bilgilere göre AMD’nin Ryzen ailesinde XFR özelliğini destekleyen şu işlemciler bulunuyor;

  • Ryzen R3 1200X
  • Ryzen R5 1400X
  • Ryzen R5 1600X
  • Ryzen R7 1700X
  • Ryzen R7 1800X

Ryzen işlemci soğutucuları

Öte yandan X takısına sahip olan işlemciler daha yüksek fiyata ve TDP değerine sahip olacaklar. X takılı Ryzen işlemciler 95W ısıl tasarım gücüne sahipken ayrıca kutuları içerisinden ek bir soğutucu çıkmayacak ki bu gayet mantıklı. Zira bu işlemciler OC tutkunları için imal edilmiş desek yanlış olmaz. Diğer Ryzen işlemcilerde ise yeni Wraith soğutucular kullanılacak.
Kaynak; TechPowerUp


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir