Android'in En Güçlü İşlemcisi Huawei Kirin 960 Resmen Duyuruldu


Huawei bir süredir sızıntıları gelen ve resmi olarak adının ve birkaç özelliğinin bilindiği Kirin 960 yongasetini kısa süre önce tanıttı. Huawei tarafından Android ekosisteminin en güçlü işlemcisi olarak gösterilen Kirin 960, paylaşılan sentetik testler ve sahip olduğu teknik özellikleri ile bu söylemini yerine getirecek gibi görünüyor.

Kirin 960, Mobil 4K ve VR Deneyiminin Kapılarını Açıyor

Bildiğiniz gibi Huawei kendi işlemcilerinde özelleştirilmiş bir çekirdek tasarımı kullanmak yerine ARM‘ın çekirdek tasarımlarını kullanıyor. Hali hazırda ARM’ın elinde bulunan en güçlü işlemci çekirdeği olan Cortex A73 çekirdeklerine sahip olan Kirin 960’ın aslında bu kas gücünün nereden geldiğini anlamak pek zor değil.
16 nm üretim sürecinde üretilen 8 Çekirdekli bir yapıya sahip olan Kirin 960 bünyesinde 4 adet Cortex A73 ile 4 adet Cortex A53 çekirdeklerini barındırıyor. Kirin 960 işlemci performansı düzeyinde %15-20 arasında bir artış gösterirken asıl sıçrayışı ise grafik tarafında yapıyor.
kirin-960-specs
Bifrost mimarisinin temel alınarak geliştirilen Mali-G71 MP8 grafik birimi seleflerine oranlara çok daha güçlü. Başarılı ve enerji verimliliğinde büyük bir adım olan Bifrost mimarisi sayesinde Mali G71 grafik birimi Galaxy S7 ailesinde kullanılan Mali-T880‘den 1.8 kat daha güçlü. Ayrıca önceki nesle göre yonganın tümleşik grafik performansı da %180 artmış durumda. Vulkan ve OpenGL ES 3.2 gibi teknolojiler ile desteklenen Kirin 960, 4K ekranlar ve VR deneyimi için en iyi tercih konumunda diyebiliriz.


Tüm bunlara ek olarak en hızlı depolama çözümü olan UFS 2.1 standardını ve LPDDR4 belleklere destek veren Kirin 960 ayrıca Cat 12/13 seviye modeme sahip. Açmak gerekirse yonga makisimum 600 Mbps download ve 150 Mbps upload imkanına olanak sağlıyor. Kirin 960 ilk olarak Huawei’nin Mate 9 modelinde karşımıza çıkacak. Huawei Mate 9’un ise Kasım ayının ilk haftasında tanıtılması bekleniyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir