Apple 3. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı Yine Rekor Var


Yılın finansal 3. çeyreğini de geride bırakmamız ardından firmalar mali raparolarını birer birer açıklamaya başladı. Bazıları düşüş açıklarken bazıları kâr açıkladı. Son olarak kısa süre önce Apple’da yaptığı konferans ile finansal raporlarını açıkladı ve beklendiği gibi kâr açıklamaya devam etti.
Apple, 27 Haziran’da sona eren bu çeyrekte 47.5 Milyon iPhone, 10.9 Milyon iPad ve 4.8 Milyon Mac satmayı başardı. Firma iPhone satışlarını geçen senenin aynı dönemine göre %35 arttırmış durumda fakat bir önceki çeyreğe göre düşüşler devam ediyor. Fakat bu beklenen bir şey çünkü firma bu dönemde yeni bir cihaz tanıtımı yapmadı. Aynı zamanda iPhone’lar dan elde edilen gelir ise %59 oranında artış sağladı.
iPad satışları ise düşüşüne devam ediyor. Geçen yılın aynı dönemine göre ve bir önceki çeyreğe göre düşüşler devam ediyor. iPad satışları geçen seneye göre %20, bir önceki çeyreğe göre ise %10 düşmüş durumda.
Mac satışları ise firmanın yüzünü güldürüyor. Çünkü satışlar hem yıllık bazda hemde çeyrek bazında artış gösterdi. Geçen senenin aynı dönemine göre %9, bir önceki çeyreğe göre ise %5‘lik bir artış sağlandı. Ayrıca bunların yanında Apple, Çin’de gelirini %112 arttırmış durumda. Genel olarak bu çeyreğin firma üzerinde gelir dağılımına baktığımızda ise durum şöyle;

  • iPhone: %63
  • Mac: %12
  • iPad: %9
  • Servisler: %10 (iTunes Store, App Store, Mac App Store, iBooks Store, AppleCare, Apple Pay ve diğer servisler)
  • Diğer: %6 (Apple Watch, iPod, Apple TV, Beats, aksesuarlar ve diğer)

Apple bu çeyrekte net kârını 10.7 Milyar dolar olarak açıkladı. Bu dönemde firmanın kasasına 15 Milyar dolar civarı bir parasal akış sağlandı. Tahminlere göre firmanın şuan kasasında 203 Milyar dolar nakit bulunmakta. Bu da Apple tarihinde bir ilk.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir