Apple iPhone 7 Tanıtıldı, İşte Tüm Özellikler ve Detaylar


Apple’ın merakla beklenen iPhone 7 ailesi nihayet çok kısa bir süre önce resmiyete kavuşturuldu. Yılın beklenen telefonu diyebileceğimiz Apple iPhone 7, yeni özellikleri ile birlikte göz doldurmayı başarıyor. Genel anlamda tasarım konusunda radikal değişikliğin olmadığı iPhone 7, yine önemli değişiklikleri de bünyesinde barındırıyor. Dilerseniz artık detaylara geçelim.

TASARIM

iphone 7 plus parlak
iPhone 6S ile büyük benzerlikler gözlenen yeni telefonda ufak ayrıntılarla farklılaşmaya gidilmiş. En öne çıkan fark renk seçeneklerinde. iPhone 5 ile hayatımıza girip sonra ortalardan kaybolan siyah renk parlak ve mat olarak aramıza katıldı. Sunumda da Apple parlak renkli iPhone modelini ön plana çıkarttı. Jet Black adı verilen rengin yanına mat siyah olan Black eşlik etti. Yeni renklerin dışında eskiden alışık olduğumuz Rose Gold, Gold ve Silver renkleri de hala bizimle.
iPhone 7 renk seçenekleri
Diğer rakiplerinin son zamanlarda öne çıkardığı Stereo hoparlör teknolojisi de artık Apple tarafından kullanıma sunulmuş oldu. Kulaklık girişimiz de beklendiği gibi kaldırılmış oldu. Apple’ın bu konuda savunması ise artık eskide kalmış bir teknoloji olduğuydu. Bununla birlikte lightning teknolojisinin çok iyi bir dijital ses ara birimi olduğu söylendi. Çözüm olarak earpods ve bazı özel kulaklıklar artık lightning ara birimi ile geliyor. Eğer 3.5mm ara birimli bir cihazınız varsa da Apple, dönüştürücü ile bu sorunu çözmeyi hedefliyor.
Diğer yandan IP67 sertifikası bulunan iPhone 7 artık suya dayanıklı hale gelmiş oldu.

KAMERA

iPhone 7 kamera özellikleri
Kamerada büyük değişiklikler her ne kadar iPhone 7 Plus’da öne çıkmış olsa da iPhone 7’de de gelişmeler mevcut. En belirgin farklar;

  • 12MP  OIS destekli arka kamera
  • 7MP Facetime HD ön kamera (Dijital stabilizasyon destekli)
  • 1.8 diyafram değerinde 6 parçadan oluşan lens
  • Yüksek hızlı sensör
  • Quad-LED True Tone flaş

Kamera kısmında farklılık yaratacak bir gelişme de Görüntü Sinyali İşlemcisi (ISP). Bir çip olan bu birim yardımıyla, telefonumuz fotoğraf çekerken 100 Milyar işlemi 25 milisaniyede yapabilme kapasitesine erişiyor. Bu sayede çektiğimiz fotoğrafın çekim sonrasındaki çıktısı daha iyi kalitede ve daha hızlı elde edilmiş oluyor.

PERFORMANS

iphone 7 teknik özellikler
4 Çekirdekli A10 Fusion İşlemci bulunan cihazın iki çekirdeği yüksek performans için kullanılıyor diğer iki çekirdek de güç tasarrufu sağlaması için cihaza eklenmiş. Yüksek performansın gerekmediği yerlerde bu çekirdekler devrede kalarak daha az pil tüketimini sağlamış oluyor. Ayrıca A9 işlemciye göre %40 daha hızlı çalışmakta. Grafik gücü olarak da cihaz A9’a göre %50 daha iyi performans gösteriyor.
Pil performansı açısından da Apple bizlere bir tablo ile değerleri gösteriyor. 6S e göre 2 saat daha uzun pil ömrü vaad ediyor.
iphone 7 pil
Yazılım kısmında ise cihaz iOS 10 ile satışa sunulacak.

EKRAN

iphone 7 ekran
Ekran boyutu yine aynı kalan cihazda iyileştirmeler mevcut. %25 daha parlak olan ekranda 3D touch teknolojisinde geliştirmeler yapılmış. Renk paleti açısından da ekran, daha çok yetenek kazanmış.

FİYAT ve DEPOLAMA SEÇENEKLERİ

16, 64, 128GB olan önceki depolama seçeneklerini  2’ye katlayan Apple, iPhone 7 ile 32, 128 ve 256GB depolama seçeneklerini bizlere sunuyor. Burada belirtmemiz gereken nokta ise Jet Black renk isteyenler için 32 GB’lık modelin olmayacağı. Eğer favoriniz bir çok kişi gibi Jet Black renk ise en az 128 GB olan modeli almanız gerekiyor.
iPhone 7 fiyat
İlk dağıtımda cihaz Türkiye’ye gelmeyecek ancak sunumda gösterilen fiyatlara göre modeller 649$ dan başlayacak (ABD için geçerli). 13 Eylülde iPhone 7’yi ön siparişe açacak olan Apple, cihazın dağıtımını ise 16 Eylül’de yapacak.
iphone 7 fiyat


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir