Apple iPhone X Tanıtıldı, Gerçek Canavar Oyuna Döndü!


iPhone 10

Apple, beklenen hamlesini yaptı. iPhone X (iPhone 10) resmen tüm ihtişamıyla tanıtıldı. Her şeyiyle yeni bir cihaz olarak karşımıza çıkan iPhone X, bizleri tam anlamıyla büyülemeyi başardı. Hemde tüm özelliklerini haftalar önce bilmemize rağmen. Her neyse lafı fazla uzatmadan detaylara geçelim.
Apple’ın iPhone’un 10 yıl şerefine özel olarak tanıttığı iPhone X, çarpıcı ekran ve tasarımıyla sizleri büyüleyecek. Sadece bununla da değil donanım ve yetenek kısmında da çok önemli geliştirmeler bulunuyor.

İlk olarak ekrandan başlayalım. Apple bu ekrana Super Retina Display ekran diyor. OLED tabanlı bu ekran diğer OLED ekranlara göre daha doğru renk ve daha yüksek parlaklık sunuyor. 5.8 inç boyutunda olan bu ekran 2436 x 1125 çözünürlük sunuyor.


Ön yüzdeki bu tam ekranın bazı götürüleri de oluyor. Bunların ilk başında Touch ID ve dolayısıyla home butonu yer alıyor. Artık Home butonu veya Touch ID yok. Bunun yerine Face ID geliyor ve cihaz sizin yüzünüzü tarayarak açılıyor. Ancak belirtmeliyiz ki bu daha önce gördüğünüz yüz tanıma özelliği değil. Apple tonca sensör ve 3D yüz tarama ile bunu destekliyor. Tanımama, hata oranı ise 1.000.000’da 1! Bu arada elbette 3D Touch özelliği aynen devam ediyor.

Donanım tarafına geçtiğimizde ise bizleri iPhone 8 ailesine güç veren Apple A11 Bionic yongası karşılıyor. 6 çekirdekli olan bu işlemcide düşük güç tüketimli 4 çekirdek Mistral, 2 yüksek hızlı çekirdek ise Monsoon olarak adlandırılıyor. Güç tüketimine odaklanan çekirdeklerde %70, yüksek performans odaklanan çekirdekler %25 performans artışı söz konusu. Ayrıca yınga içerisinde Apple tarafından tasarlanan ve önceki nesle göre %30  performans artışı bulunuyor.
RAM tarafına baktığımızda ise 3 GB RAM, depolama alanında ise 64 GB ve 256 GB seçenekleri bulunuyor. Batarya boyutu tam olarak belirtilmedi her zamanki gibi ancak pil süresinin iPhone 7’den 2 saat daha uzun olduğu belirtildi.

Kamera bölümüne geçtiğimizdeyse ilginç şeyler bizleri karşılıyor.  Bir kere yine çift arka kamera var ancak bu sefer dikey olarak konumlandırılmışlar. Her iki kamera da 12 MP çözünürlüğünde. Ana sensör f/1.8, ikincil telefoto sensör ise f/2.4 diyafram açıklığına sahip. Ek olarak her iki sensörde de OIS bulunuyor -aynı Note 8’de olduğu gibi.

Teknik detayların yanında arka kamera farklı çekim yetenekleri de geliyor. Portre modu var ancak artık çok daha geliştirilmiş bir altyapı bulunuyor. Bunların yanında 4K 60 FPS ve 1080p’de 240 FPS ağır çekim modları yer alıyor. Kamera da ayrıca daha farklı oyuncaklar yer almakta.
Ön kamera tarafındaysa ön yüzde bizleri 7 MP sensör bizleri karşılıyor. Veee ön kamera ile artık Portre çekimler yapabiliyoruz ki bu inanılmaz bir şey.

Fiyat ve Çıkış Tarihi


Fiyat tarafındaysa sizin beklentiniz ne bilmiyoruz ancak bizim beklediğimiz şekilde geldi, pahalı. Başlangıç fiyatı 999 Dolar olacak olan iPhone X şimdiye kadar gelmiş en pahalı akıllı telefon olarak (anaakım) karşımıza çıkıyor. 27 Ekim‘de ön siparişe açılacak olan telefon 3 Kasım tarihinde de raflardaki yerini alacak.
(Telefonu bize gönderirseniz severek inceleriz)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bence bu telefon olmamış. Ekranın üst tarafı kullanışsız ve absürt duruyor. Parmak izi okuyucu gidip yüz tarama gelmesi de ayrı fiyasko. Zaten sunumda da çalışmadı. Donanım olarak ileriye gittiler ama buna mecburdurlar. Çerçevenin ince kısımları da çift kat çerçeve gibi. Tasarım olarak Samsung Galaxy S8 ve Xiaomi Mi Mix 2 daha önde. Düşük fiyatlı bir cihaz olsa bir şey demezdim ama bu fiyata çıkan bir cihazı eleştiririm.