Apple iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Resmen Tanıtıldı, İşte Fiyat ve Tüm Detaylar


Şey… 7s’e ne oldu?

Apple’ın an itibariyle etkinliği sürüyor. Şu sıralarda yeni iPhone modelleri tanıtılıyor. Evet hepiniz iPhone 7 ve 7 Plus modellerinden sonra 7s ve 7s Plus’ı bekliyorsunuz ancak hayır, öyle değil. Apple, ilginç bir hamle ile isimlendirmeyi değiştirerek iPhone 8 ve iPhone 8 Plus‘ı tanıttı -esasında 7s ve 7s Plus olacaktır.
Apple’ı bu isimlendirme değişikliğine iten şey değişikliklerin önceki ”s” modellerine göre hayli fazla olması. Öncelikle tasarım radikal şekilde olmasa da değişmiş. Artık iPhone 8 ve 8 Plus’ın ön ve arka yüzeyleri tamamıyla camdan kaplı. Bunun dışında tasarım konusunda pek fazla bir değişiklik bulunmuyor.
Bununla birlikte ekran tarafında ise bir farklılık bulunmamakta. Yine aynı şekilde 5.5 inç 1080 x 1920 ve 4.7 inç 750 x 1334 Retina HD ekran bulunuyor. 16:9 görüntü oranı sunan ekranda ayrıca 3D Touch özelliği devam ediyor. Ön yüzde ayrıca ayırca Touch ID ve buton yine bulunuyor.

Kaputun altına baktığımızda ise yeni bir yongayı görüyoruz; Apple A11 Bionic. Yeni yonga A10 Fusion’a göre 2 fazla çekirdek ile geliyor yani 6 çekirdekli bir işlemci söz konusu. 2 performans çekirdeği A10’a göre %25, 4 yüksek verimlilik çekirdeği ise A10’a göre %70 daha hızlı. A11 Bionic’in yanında Apple’ın ilk defa kendi tasarladığı GPU’da bulunuyor. A10’a göre %30 daha fazla grafik performansı sunuyor.
Yongaya ek olarak 3 GB RAM (ya da 2 GB) desteğinin yanında iPhone 8 ailesinde 64 GB ve 256 GB depolama alanı bulunuyor. Batarya tarafındaysa kablosuz şarj özelliği geldi. Artık iPhone 8 ve 8 Plus, kablosuz olarak şarj edilebilecek. Qi standardındaki kablosuz şarj için Apple pek çok firma ile ortak çalışıyor.

AirPower, kablosuz şarj standı.

Kamera tarafında iPhone 8’de 12 MP kamera yer alıyor. iPhone 8 Plus’da ise çift 12 MP kamear yer alıyor.  Her iki cihazında kamera tarafından geliştirmeler yer alıyor ve iki telefonda 4K çekim yapabiliyor. 8 Plus ek olarak 2X zoom ve bokeh yani porte modu çekimler yapabiliyor. Tabi portre modunun çok daha fazla geliştirildiğini ve yeni özellikler eklendiğini belirtelim. Mesela arka plan artık fark etmeksizin siyah yapılabiliyor.

Fiyat ve Çıkış Tarihi

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, 15 Eylül tarihinde ön siparişe açılıyor ve 22 Eylül‘de de raflara çıkıyor. iOS 11 ise 19 Eylül tarihinde çıkışını yapacak. iPhone 8’in başlangıç fiyatı 699 Dolar, iPhone 8 Plus ise 799 Dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir