Apple kendi memleketinde rakip tanımıyor


(CIRP) Consumer Intelligence Research Partners tarafından bugün yayınlanan 2014’ün son çeyreğindeki verilere göre Apple Amerika’da telefon satışlarında rakiplerine bir hayli fark atmış durumda. Yapılan analizlere göre 2014’ün son çeyreğinde Amerika’da aktif edilen telefonların %50si iPhone. Bu rakamlar bir önceki çeyreğe göre büyük bir artış gösteriyor. Apple’ın piyasayı bu derece domine etmesinde kuşkusuz iPhone 6 ve 6 Plus’ın büyük etkisi bulunuyor. Zira Apple iPhone 6 satışlarının ilk haftasında 10 milyon gibi rekor bir satış rakamına ulaşmıştı.
apple
CIRP tarafından yapılan anket bize bunlar dışında aynı zamanda ilginç bir detayı daha sunuyor. Ankete göre iPhone satışlarının %86sı önceki telefonu da iPhone olan Apple’ın sadık müşterilerinden oluşmuş.
iPhone satışları 2015’in ilk aylarında da yüksek rakamlara ulaşacak gibi duruyor. ChangeWave araştırma şirketinin Aralık ayı sonuçlarına göre “önümüzdeki 90 gün içinde yeni bir iPhone almayı planlıyorum” diyen müşteriler %56lık bir oran oluşturuyor. Bu oran Apple’ın bu konuda ulaştığı en yüksek oran olma özelliğine sahip. Eğer grafiğe bakarsak diğer iPhone ların satışa sunulmasından sonraki çeyrekte “önümüzdeki 90 gün içinde yeni bir iPhone almayı planlıyorum” diyenlerin en yüksek oranı 2014’ün Aralık ayında olduğunu görüyoruz.
apple22
Apple’ın tüm dünyadaki durumu farklı olsa da kendi memleketinde pastanın büyük bir kısmını götürüyor gibi görünüyor. Apple resmi olarak 2015’in ilk mali çeyreğinin rakamlarını ise 27 Ocak’ta açıklayacak.
Kaynak:MacRumors


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir