Windows 10 Kimlere Ücretsiz?


Merhabalar,
Windows 10 üzerine tam anlamıyla sıcak gündem yaşanıyor. Haberler üst üste geliyor ve doğrulamakta bir hayli zorlanıyoruz. Sizlere yalan yanlış bilgilerde aktarmak istemediğimiz için haberleri biraz daha geç giriyoruz. Windows 10 için 1 yıl boyunca yükseltme imkanı ücretsiz olacak. Peki hangi sürümler bu yükseltme imkanından faydalanabilecek?
Aşağıdaki Windows sürümlerini kullanıyorsanız, Windows 10 yayınlandıktan sonra 1 yıl içerisinde yükseltme işlemini ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Yükseltebileceğiniz

 1. Windows 7 RTM
 2. Windows 7 SP1
 3. Windows 7 Starter
 4. Windows 7 Home Basic
 5. Windows 7 Home Premium
 6. Windows 7 Professional
 7. Windows 7 Ultimate
 8. Windows 8
 9. Windows 8.1 RTM
 10. Windows 8 S14
 11. Windows 8.1 pro (Dreamspark premium dahil)

Yükseltemeyeceğiniz

 1. Windows RT
 2. Windows Embeded 8.1 Industry Pro (Dreamspark)
 3. Windows 7 Enterprise
 4. Windows 8/8.1 Enterprise

56

Belli olmayanların nedeni ise, her telefonun  donanımsal özellikleri  farklı olduğu sıkıntı çıkarabileceği düşünülüyor. Cihazlar hakkında kesin bir bilgi geldiği zaman yazımızı güncelleyeceğiz. Tekrar edelim, 1 yıl ücretsiz sonrasında ücretli değil. Yukarıda ki Windows sürümlerini kullanıyorsanız, ilk yıl yükseltme imkanı ücretsiz olacak. Bir yıldan sonra para vermeyeceksiniz. Windows 10 çıktıktan sonra 1 yıl geçerse ve bu süreçte yükseltme yapmazsanız, ücretini ödeyerek yükseltme yapabileceksiniz. Lütfen kafanıza takılan şeyleri sormaktan çekinmeyiniz.

Korsan Windows kullananlar ücretsiz mi yükseltecek?

Microsoft genel müdür yardımcısı Terry Myerson, Çin’in Shenzhen kentinde düzenlenmiş olan WinHEC teknoloji konferansında önemli açıklamalar yaptı bunları sizlere adım adım aktaralım.

 • Biz, orjinal veya orjinal olmayan Windowslar için yükseltme imkanı tanıyacağız.” Yani sanılanan aksine sadece Çin’de geçerli değil bu durum. Konferans Çin’de olduğu için genellikle çevirilerde sadece Çin’de gerçekleşeceği sanılmış.
 • Windows 10 büyük ihtimalle bu yaz çıkacak.” Yani kesin değil bizce sonbahara kalacak gibi.

Tüm gelişmeleri dijitaller kalitesiyle sizlere aktarmaya çalıştık. Amacımız haberi hızlıca girmek değil. En doğru haberi aktarabilmek. Hepinize iyi günler.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Microsoft DreamSpark’ın öğrencilere ücretsiz dağıttığı sürüm olan “Windows Embedded 8.1 Industry Pro” işletim sistemini kullanıyorum. Umarım ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltilir.
  Paylaşım için teşekkür ederim.

  1. Serhat Bey,
   DreamSpark’a medya dosyasının (ISO) geleceği söylentiler arasında. Kesinliğinden emin olur olmaz sitemizde haberini yapacağız. Yükseltmeden daha ziyade sıfırdan kurulum olacak gibi. Tabi bu benim görüşüm.
   Teşekkür ederiz.

 2. Windows 8.1 Pro yüklüydü laptop um da ama recover yapıp fabrika ayalarına aldım.
  Şu an Windows 8.1 Single Language olarak görünüyor. Acaba ücretsiz geçiş benim şu an ki sistemim içine geçerlimi ?